A tartalékkészlet, amelyet egy vagy több tagállamban helyezhetnek el, intenzív ellátáshoz szükséges felszereléseket, védőeszközöket, gyógyszereket és laboratóriumi kutatáshoz szükséges műszereket tartalmaz.
Az uniós vészhelyzeti reagálási központ lesz felelős a felszerelések szétosztásáért, ezzel biztosítva azt, hogy oda kerüljenek, ahol a legnagyobb szükség van rájuk.
A készlethez kapcsolódó kezdeti költségvetésre 50 millió eurót különített el a brüsszeli testület.
Miután az intézkedés pénteken hatályba lép, a készleteket fogadni kívánó tagállamok közvetlen támogatást igényelhetnek az Európai Bizottságtól. A közvetlen támogatás a készlet költségeinek 90 százalékát fedezi, míg a fennmaradó 10 százalékot a tagállam viseli.
Csütörtökön videokonferencia keretében egyeztetést tartanak az uniós tagországok egészségügyért felelős kormánytagjai.
"Nem elfogadható, hogy tisztességtelen értékesítők használják ki az emberek félelemérzetét ebben a kritikus helyzetben. Felszólítom az összes piaci szereplőt, hogy álljanak mellénk az effajta kereskedelmi ragadozók elleni küzdelemben"
- fogalmazott.
Az Európai Bizottság és az nemzeti fogyasztóvédelmi hatóságok uniós hálózata (CPC) csütörtökön együttes fellépést kezdeményezett, mivel a koronavírus -járvány kitörése óta egyre nagyobb számban jelentek meg hirdetések túlnyomórészt internetes felületen, olyan termékekkel kapcsolatban, amelyek a hirdetés szerint hatékonyak a koronavírus megelőzésében, vagy gyógyításában, de valójában teljesen hatástalanok.
A bizottság a CPC-vel együttműködésben egy olyan iránymutatást dolgoz ki, amely elősegíti, hogy a nemzeti fogyasztóvédelmi hatóságok a lehető legyorsabban azonosítsák és felszámolják az ilyen tisztességtelen és megtévesztő kereskedelmi módszereket. Az iránymutatást a következő napokban teszik közzé.
MTI