2024. 04. 26. Péntek Ervin napja
Jelenleg a TV-ben:

Paláver

Következik:

Híradó 17:00

Külföld

Észak-Korea feltehetően ismét rövid hatótávolságú rakétákat tesztelt

Nem sokkal korábban a hadsereg még csak annyit tudott megállapítani, hogy Észak-Korea kilőtt "valamilyen lövedéket". Az Észak-Phjongan tartományban található rakétabázis az ország legrégebbi ilyen létesítménye, ahol Szöul ismeretei szerint közép-hatótávolságú rakétákat állomásoztatnak, de ezúttal két rövid hatótávolságút indítottak el onnan. Hogy milyen típusúak voltak, azt egyelőre nem tudták megmondani a dél-koreai katonai szakértők.

  • Észak-Korea feltehetően ismét rövid hatótávolságú rakétákat tesztelt

A rakéták először átrepültek több észak-koreai tartomány felett, mielőtt kiértek a Japán-tenger fölé, majd annak vizébe csapódtak. A dél-koreai hadsereg mérése szerint 270, illetve 420 kilométert repültek, és 50 kilométeres magasságot értek el.

Tokiói közlés szerint Japán területét, kizárólagos tengeri övezetét nem érte találat.

Szakértők azt gyanítják, hogy Phenjan olyan új rakétákat próbált ki, amelyek kifejlesztését határozatban megtiltotta neki az ENSZ Biztonsági Tanácsa.

A rakétateszt egybeesett Steven Biegunnak, az Egyesült Államok észak-koreai ügyekben illetékes különleges megbízottjának szöuli látogatásával, illetve amerikai, japán és dél-koreai védelmi minisztériumi tisztségviselőknek a dél-koreai fővárosban tartott éves háromoldalú tárgyalásaival.

Mun Dzse In dél-koreai elnök Szöulban nyilatkozva kijelentette: az észak-koreai rakétateszt feltehetően mérsékelt tiltakozás volt az Egyesült Államok ellen a zátonyra futott februári hanoi csúcstalálkozót követően. "Úgy tűnik, Észak-Korea elégedetlen azzal, hogy nem tudott megállapodást elérni Hanoiban" - mondta a dél-koreai államfő a KBS televíziónak. Ugyanakkor hangsúlyozta: Phenjan tartózkodott attól, hogy olyan fegyvereket lőjön ki, amelyek közvetlen fenyegették volna az Egyesült Államokat.

Észak-Korea múlt szombaton "csapásmérő rakétagyakorlatot" tartott rövid hatótávolságú rakétákkal. Azt megelőzően 2017 novembere óta nem hajtott végre tesztet nagy hatótávolságú ballisztikus rakétákkal. Szakértők szerint a szombati rakétagyakorlat szemmel láthatóan gondosan megtervezett lépés volt, nyomásgyakorlás annak érdekében, hogy az Egyesült Államok legyen rugalmasabb Phenjannal nukleáris tárgyalásaikon, de nem olyan súlyos, hogy miatta Washington megszakítsa ezeket a tárgyalásokat.

Donald Trump amerikai elnök és Kim Dzsong Un második, idén februári csúcstalálkozója után ugyanis megrekedtek az egyeztetések amiatt, hogy a felek összekülönböztek egyrészt Phenjan nukleáris leszerelési lépéseinek ütemén, másrészt az amerikai szankciókönnyítések elmaradásán.

A szombati tesztekre Szöul és Washington visszafogottan reagált, és nem ítélte el azt, nem nevezte provokációnak, amelyet Phenjan azért csinált volna, hogy életben tartsa tárgyalásait Washingtonnal.

MTI

Ezek is érdekelhetik

Legfrissebb híreink

Műsorok

Svenk, a HírTV mozimagazinja

Svenk, a HírTV mozimagazinja

A hetente szombatonként 22:50-kor műsorra kerülő Svenkben Zavaros Eszter műsorvezető kalauzolja a nézőket a magyar filmipar múltjába, jelenébe és jövőjébe.
Sajtóklub - ajánló

Sajtóklub - ajánló

Aktuális kérdések, hétről-hétre! Fontos témák, kivételes vélemények! Minden vasárnap 19 óra 10 perctől órától jelentkezik Sajtóklub című műsorunk.
Vezércikk - ajánló

Vezércikk - ajánló

Vezércikk – a sajtóban ez az a műfaj, ami meghatározza az adott médium legfontosabb üzenetét, de ez már nem csak a nyomtatott sajtótermékek privilégiuma. Hétfőtől péntekig 20 óra 55 perctől gyakorló zsurnaliszták, szókimondó véleményvezérek elemzik a nap legfontosabb híreit.
Paláver - ajánló

Paláver - ajánló

A HírFM és a HírTV közös műsora a Paláver. Itt a hallgatók közvetlenül is részt vehetnek a műsorfolyamban. Minden hétköznap 15 óra 30 perctől. A műsor telefonszáma: +36 (1) 799 29 99.

Kapcsolódó tartalmak

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!