Megkezdték az olasz hatóságok a lampedusai menekülttábor kiürítését. A munkálatokkal egy időben azonban továbbra is tömegesen érkeznek a bevándorlók a szigetre.
A görög parti őrség eközben 55 ember életét mentette meg Rodosz közelében. A hivatalos szervek mellett az NGO-k is folyamatosan mentik a Földközi-tengeren bajba jutott migránsokat, Líbia felségvizein egy újabb civil hajó állt szolgálatba.
Hiába kezdték meg a lampedusai migránstábor kiürítését az olasz hatóságok, a szigetre továbbra is tömegesen érkeznek a bevándorlók.
Csütörtökről péntekre virradóan 16 csónak kötött ki. A járműveket a hatóságok, valamint az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség katonai hajói kísérték a szárazföldre.
A menekülteknek megmérték a testhőmérsékletüket, majd egy táborba szállították őket, ahol további egészségügyi szűréseknek vetik alá őket, majd regisztrálják őket.
A helyi lakosoknak azonban elfogyott a türelme. Azt kérték a polgármestertől, hogy a jelenlegi járványhelyzetben ne engedje be a migránsokat a szigetre. Salvatore Martello többszöri is kérte Róma segítségét, de a kormány nem tett semmit.
Sőt, a politikus azt mondta, a bevándorláspárti Conte-kabinet további menekülteket helyezne el Lampedusán.
A migrációs válság az égei-tengeri szigetvilágot sem kíméli. A görög hatóságok 55 illegális bevándorlót mentettek ki az Égei-tengerből Rodosz térségében.
A héten másodszor hajtottak végre akciót a parti őrség tagjai a sziget közelében. A csónakot biztonságos helyre vontatták, a bevándorlókat pedig orvosok vizsgálták meg.
Bár a hellén állam lezárta szárazföli és nyílt vízi határait, mégis folyamatosan érkeznek migránsok Görögországba, elsősorban a szomszédos Törökországból.
Eközben egy újabb civil hajó kezdett mentési munkálatokba a Földközi-tengeren, a líbiai partok közelében. A missziót egy brit politikai aktivista finanszírozza.
A Banksy becenévre hallgató graffitiművész a Seawatch hajót is üzemeltető német NGO-t kérte fel, hogy biztosítson legénységet a misszióhoz. A civilek már az első küldetés során 89 bajba jutott ember életét mentették meg.
A migránsokat Máltára vagy Olaszországba szeretnék szállítani, de Valetta és Róma egyelőre nem adott kikötési engedélyt a hajónak.
Az év eleje óta a nem kormányzati szervezetek munkatársai mintegy 5 ezer olyan ember életét mentették meg, akik Afrikából próbáltak Európába eljutni, de útközben balesetet szenvedtek.
Hír TV