A chemnitzi gyilkosság egyik gyanúsítottját, egy 22 éves iraki bevándorlót kedden szabadlábra helyezték. Előzetes letartóztatása idején nem tudtak bizonyítékokat találni ellene.
„A gyanúsított folyamatosan tagadott. Nem találtunk egyetlen szemtanút sem, aki látta volna, hogy ő szúrta meg késsel az áldozatot. És DNS-minták sem maradtak, amelyek az ő részvételét bizonyíthatták volna” – közölte ingrid Burghart ügyész.
A férfit végül az ügyvédje által benyújtott panasz alapján engedték el.
„Három szemtanú vallomása alapján adták ki védencem ellen az elfogatóparancsot, majd kiderült, hogy egyik vallomásnak sincs semmilyen bizonyító ereje. Egyik sem emlékszik pontosan, mi történt” – érvelt Ulrich Dost-Roxin, a gyanúsított ügyvédje.
A német ügyészség a másik előzetesben lévő gyanúsítottat, egy szíriai migránst tartja a valódi elkövetőnek, valamint tovább keresnek a nyomozók egy harmadik, iraki származású fiatalt, nemzetközi körözést adtak ki ellene.
Felháborodás, tüntetések, politikai ügy
Chemnitzben a városi fesztivált követően, augusztus 26-ra virradóra késeltek meg egy 35 éves német állampolgárt. Az eset után két szélsőjobboldali tüntetést szerveztek, a másodikon a demonstráló összeverekedtek a szélsőbalos ellentüntetőkkel.
A chemnitzi botrány nagy felháborodást okozott a német közéletben. Politikai ügy is lett belőle, miután kiderült, az alkotmányvédelmi hivatal vezetője kétségbe vonta azoknak a videofelvételeknek a valódiságát, amelyek külföldieket üldöző német tüntetők látszódnak. A baloldali pártok emiatt Hans-Georg Maassen távozását követelték.
„Jeleztem a parlament belügyi bizottságának, hogy nem látok semmilyen okot arra, hogy ezért a tettéért hátrányos következmények érjék” – nyilatkozta Horst Seehofer belügyminiszter az ügyel kapcsolatban.
A nagykoalíciós kormány végül kompromisszumot kötött: a tisztségviselőt áthelyezték a belügyminisztériumba, ahol más vezetői beosztást kap majd. Ezt a koalíciós partner szociáldemokraták is elfogadták.