Az Európai Unióban 2001 óta évente kétszer kell átállítani az összes órát, nyári illetve téli időszámításra. A fő cél, hogy az aktív órákban a lehető leghosszabb ideig legyen világos, és spórolni lehessen az elektromossággal.
A gyakorlat bírálói szerint viszont a folyamatos váltogatás hosszú távon káros az egészségre, különösen a gyermekek és az idősek esetében. Az egyik legészakibb tagállam, Finnország idén felszólalt az óraátállítás ellen, az Európai Bizottság pedig közvélemény-kutatást rendezett az ügyben.
A megkérdezettek több mint 80 százaléka az óraátállítás ellen szavazott, a testület ezért visszatérne az egyetlen, egységes időszámításhoz.
„4,6 millió európai vett részt egy online konzultációban, amit erről a kérdésről rendeztünk, és még soha ennyi választ nem kaptunk semmilyen nyilvános konzultációnkban. Az eredmény pedig tökéletesen egyértelmű: a válaszadók 84 százaléka azt mondta, hogy véget kell vetni az évi kétszeri óraátállításnak” – ismertette Alexander Winsterstein bizottsági szóvivő.
Ahhoz, hogy tényleg eltöröljék a nyári időszámítást az EU-ban, a Bizottság után az Európai Parlamentnek és mind a 28 tagállami kormányának jóvá kell hagynia a változást.
Korábban több az EU-val szomszédos ország is meglépte ezt, immár Oroszországban, Törökországban, Fehéroroszországban és Izlandon sem állítják át az óráikat a helyiek.