A szirénák hangjára megállt az élet délelőtt tíz órakor Izraelben, ahol a holokauszt hatmillió zsidó áldozatára emlékeznek. A megemlékezések során kitüntetnek 28 magyar állampolgárt is, akik a második világháború idején a zsidók mentésén dolgoztak. Az emléknap rendezvényein a palesztin–izraeli békefolyamat elősegítése érdekében a Közel-keleten tartózkodó amerikai külügyminiszter is részt vesz.
– Ami a holokauszt óta megváltozott, az az elszántságunk és a képességünk, hogy megvédjük magunkat, önállóan. Értékeljük a nemzetközi közösség erőfeszítéseit, hogy leállítsák Irán atomprogramját, de nem bízzuk másra a sorsunkat, még a legközelebbi barátainkra sem – jelentette ki Benjámin Netanjahu.
Egyes családokban nemcsak a nyilvános rendezvényeken emlékeznek meg a holokausztról: egyre többen tetováltatják magukra a koncentrációs táborok túlélőinek fogolyazonosító számát.
– Erőt ad nekem. Amikor a számra nézek, úgy érzem, bármit meg tudok tenni. Amin ő keresztülment, annyira kemény, hogy az én problémáim eltörpülnek mellette – mondta egy holokauszt-túlélő lánya, Jona Szagir.
Gad Jair szociológus professzor szerint az emberek a tetoválással szerződést kötnek a történelem megörökítésére, és mindenki számára láthatóvá teszik azt. A szakember úgy véli: ez a kollektív identitás kinyilatkoztatása.
200 magyar fiatal Auschwitzban emlékezik a holokauszt áldozataira – ők az Élet Menete Alapítvány 26. emlékprogramján vesznek részt.