Vegyes társadalmak alakulnak ki nagy számú muzulmán kisebbséggel kényszerülnek együtt élni -erre panaszkodnak az észak-olaszországi Monfalcone lakosai. A kis város polgárai elmondták a bangladesiek miatt több társasházban sem tudtak fűteni a télen, mert nem fizették a közös költséget. Hozzátették, ez csak a jéghegy csúcsa.
„Nem tisztelik a lakóközösségek közös használatú tereit sem. Köpködnek a bejáratnál, a liftekben, a higiéniai elvárásaik borzalmasak. Összekoszolják a falakat és az áruházakból ellopott bevásárlókocsikat is a folyósokon hagyják.” -mondta az egyik háznak a közös képviselője.
A helyi muszlim közösség számára a bankok külön konstrukciót dolgoztak ki azért, hogy önrész nélkül vehessenek fel lakáshitelt, ezt ugyanakkor az olaszoknak nem engedélyezik. Az önkormányzat tisztviselője szerint az is feszültség forrása a településen, hogy a helyi rászorulóknak szánt keretből kellett pénzt elvonni azért, hogy az alacsony jövedelmű bangladesi családoknak a maximális támogatást tudják nyújtani.
„Idegennek éreztük magunkat a saját városunkban az elején mivel nagyon más emberekről van szó. Nekünk egy kulturális sokk volt. Az albánok, a szerbek, a mecedónok vagy a horvátok európaiak. A bangladesiekkel más a helyzet és egy bizonyos pont után nagyon sokan lettek. Ezt próbáljuk feldolgozni évek óta.” -mondta a tisztviselő.
A polgármester szerint rendet kell tenni és kontrollálni kell a mecseteket is.
„Az a javaslatom, hogy készítsünk egy térképet arról, hol vannak a mecsetek és hogy szabályosak-e. Nézzük meg, kik és mit prédikálnak bennük arabul. Nézzük meg, honnan jönnek a finanszírozók és ki képzi az imámokat. Biztos vagyok benne, hogy hatalmas meglepetések érhetnek minket miután tisztáztuk ezeket.” -mondta a polgármester.
A Tunéziával kötött megállapodásoknak köszönhetően az elmúlt hónapokban ugyan csökkent az érkezők száma, ám a Meloni-kormány nem dőlhet hátra. A nyári meleg beköszöntével további tömegek várhatóak nem csak Tunézia, ha nem Líbia felől is, mely országgal egyelőre nem sikerült megegyeznie az Uniónak.