Menekülnek az emberek Idlib tartományból, ahol az Iszlám Állam után most az al-Kaida vetette meg a lábát. Csaknem 21 ezren hagyták el otthonukat egyetlen hét alatt. A dzsihadisták az elmúlt hetekben több falut is uralmuk alá vontak, ezért a szír hadsereg és az ellenzéki milíciák is támadást indítottak ellenük.
Teherautókon szállítják el az embereket a nyugati katonai koalíció által támogatott kurd erők a kelet-szíriai Baghúz környékéről is. Itt található ugyanis az Iszlám Állam utolsó területe. A szövetséges légierő már több légicsapást is végrehajtott a városban és környékén, a szárazföldi csapatok pedig ellenőrzésük alá vonták a település környékét.
„Mintegy száz dzsihadista van még a városban, azonban túszként sokkal több embert tartanak fogságban. Addig nem indíthatunk támadást, amíg az Iszlám Állam élő pajzsként civileket tart fogságban. Az mészárlás lenne” – fogalmazott a kurd erők szóvivője.
A nők és gyerekek először egy átmeneti táborba, majd egy kurdok által működtetett menekülttáborba kerülnek. A férfiakat azonban kihallgatják, mert attól tartanak, hogy dzsihadisták próbálnak kiszökni menekültként a blokádból. A környező országok is megerősítették a határ védelmét, nehogy az érkezők közé vegyülve fegyveresek szivároghassanak be.
Az átszökött terroristák már két nagyobb támadást is végrehajtottak Irakban – erről Georg Spöttle beszélt az Echo TV Heti Terror című műsorának hétfői adásában. A biztonságpolitikai szekértő elmondta, hogy a napilapok szerint egy kőolajfinomítót rohantak le és emberrablást hajtottak végre. Arról is beszélt, hogy a Szíriában elfogott dzsihadistákra feltehetőleg halálbüntetés vár. Kiemelte, az Iszlám Állam európai állampolgárságú harcosainak visszafogadása hatalmas kockázattal jár.
„Ha visszahozzuk őket, ezek időzített bombák lesznek, ugye ezt mondta Bosznia-Hercegovinában a védelmi miniszter úr is, hogyha ezeket az embereket most visszahozzuk és nem állítjuk rögtön bíróság elé, vagy pedig egy-két évet kapnak csak, ami sajnos megtörtént az elmúlt időben, akkor ezek az emberek veszélyt jelentenek nem csak Bosznia-Hercegovinára, hanem az egész európai társadalomra is” – tette hozzá.
Georg Spöttle hozzátette, fontos megállapítani, hogy a terrorszervezethez tartozó harcosok közül ki felelős szíriai és iraki népirtásokért, vagy vett részt tömegkivégzésekben, és nekik felelniük kell tetteikért.