„Sosem felejtjük el, sosem bocsájtunk meg” - olvasható a hongkongi egyetem falára rögzített transzparensen. A diplomaosztó ceremónián ünneplés helyett diáktársukat gyászolták az intézmény hallgatói. Egy 22 éves fiú ugyanis belehalt a hétvégi tüntetésen szerzett sérüléseibe. A baleset részletei egyelőre nem világosak, a rendőrség szerint egy parkoló első emeletéről zuhant le miközben a hatóságok a tömeget próbálták eloszlatni.
„Együtt gyászolunk, és arra bátorítjuk a hongkongiakat, hogy öltsenek ma és holnap fekete ruházatot, hogy kifejezzük szolidaritásunkat és egységünket. Eljött az ideje, hogy a kormány vizsgálatot indítson. Meg kell tudnunk az igazságot. Teljesen ésszerűtlen és őrült a kormány, ami engedi a rendőröknek, hogy Hong Kong embereit gyilkolássza”
– mondja ez a hongkongi aktivista.
Hongkongban öt hónapja tart a tüntetéshullám, amit eredetileg egy azóta visszavont, a kiadatási törvény módosítását célzó tervezet váltott k, mára azonban a várost irányító, Peking-barát kormányzat elleni tiltakozássá alakult. A demonstrációkon rendszeresek a hatóság és a tüntetők közötti összecsapások. A résztvevők a többi között a nagyobb demokráciát, és a rendőrségi túlkapások kivizsgálását követelik.
A héten az indulatok annyira elfajultak, hogy a tüntetők egyik tagja megkéselt egy Kína-szimpatizáns hongkongi képviselőt választási kampánykörútján. A politikus könnyebben megsebesült, támadóját pedig őrizetbe vették.
„Úgy gondolom, minden hongkonginak el kell ítélnie az erőszakot, és fel kell lépni azzal szemben, ha nem akarjuk, hogy Hong Kong a kezeink között romba dőljön. Remélem, hogy a rendőrség végrehajtja a feladatot, és igazságot tesz a bűnözők között. Az erőszak következményeit nekünk kell viselni”
– mondta a Hongkongi Törvényhozó Tanács elnöke a késeléses incidens után.
Hongkong 1997-ben tért vissza Kínához a brit gyarmati uralom alól, és az "egy ország, két rendszer" elve alatt különleges jogokkal bír. A Nagy-Britanniával 1997-ben között megállapodás szerint Kína ötven évre magas szintű autonómiát garantált Hongkongnak, ám az ott lakók közül sokan úgy érzik, Peking egyre inkább növeli befolyását a városban.
HírTV