A politikus a török-amerikai befektetési konferencián szólalt fel, ahol hangsúlyozta, hogy Törökországot és az Egyesült Államokat stratégiai partnerség fűzi egymáshoz, amely sok nehézséget élt túl eddig is, és ezen az időszakon is túl fog jutni.
Törökország és az Egyesült Államok között számos kérdésben van ellentét. Ezek egyike az, hogy Törökországban terrorvádak miatt fogva tartják Andrew Brunson amerikai lelkipásztort. Washington az ügy kapcsán elrendelte a Törökországból importált alumínium és acél vámtarifáinak megduplázását. Ankara válaszul szintén így tett az Egyesült Államokból behozott autókra, alkoholra és dohányárúra vonatkozó vámtételekkel. A washingtoni kormány továbbá augusztusban befagyasztatta a török igazságügyi és a belügyminiszter amerikai vagyonát az amerikai tiszteletes ügyében játszott szerepük miatt.
Erdogan az ENSZ Közgyűlése 73. ülésszakán mondott beszédében kihívó álláspontra helyezkedett és azzal vádolta Washingtont, hogy gazdasági háborút indított. A történtek ellenére a török államfő szerdán már azt mondta Ankara derűlátó az Egyesült Államokhoz fűződő politikai és kereskedelmi viszonyát illetően. Hangoztatta, országa elkötelezett a szabad piacgazdaság iránt és a befektetési környezet javítására törekszik.
A szerdai alkalmat kihasználva ugyanakkor bírálta Donald Trump amerikai elnök kormányzatát, hogy kereskedelmi ügyeket használ fel eszközként politikai céljai eléréséhez.
Az amerikai hatóságok rendszeresen arra szólítják fel Törökországot, hogy engedje szabadon az országban fogva tartott amerikai állampolgárokat, köztük Brunsont, akit az Égei-tenger partján fekvő Izmirben tartanak házi őrizetben. A lelkipásztor következő meghallgatása október 12-én lesz.
Erdogan szerdán az Egyesült Államokból Németországba utazott, ahol csütörtökön hivatalos látogatást tesz.