Csalódottságuknak adtak hangot Észak-macedónia lakói, miután az uniós vezetők nem szavazták meg Észak-Macedónia és Albánia csatlakozását a Közösséghez.
Szakértők szerint a csatlakozni kívánó országok azért is érezhetik sértve magukat, mert teljesítették a kiszabott elvárásokat, Brüsszel mégsem tett eleget az ígéreteinek.
Dánia és Hollandia is kifogásolta a csatlakozni kívánó országok felkészültségét. Franciaország vétója azonban felülírt mindent, mert bővítési kérdésekben valamennyi tagállam teljes egyetértésére van szükség.
Az albánok csatlakozási tárgyalásai már több mint 10 éve tartanak, és ezek még mindig csak az előkészületi szakaszban vannak.
Donald Tusk szerint a bővítés kérdéséről már a 2020 májusában tervezett zágrábi EU-Nyugat-Balkán csúcstalálkozó előtt döntés születhet.
A visegrádi négyek is nemtetszésüknek adtak hangot az integráció elhalasztása miatt.
A magyar kormány a kezdetek óta azt szorgalmazza, hogy mihamarabb új tagokat kell felvenni az unióba a Balkánon, mert ez biztonsági okokból is fontos lenne, valamint a bevándorlás elleni harcot is megkönnyítené.
Hír TV
Előrehozott parlamenti választás kiírását javasolta szombaton Zoran Zaev észak-macedón miniszterelnök, miután az Európai Unió ismét elhalasztotta az uniós csatlakozási tárgyalások megkezdését Szkopjéval.
A csatlakozási tárgyalások megkezdésének reményében a nyugat-balkáni ország megbékélt Görögországgal, és a nevét is Macedóniáról Észak-Macedóniára változtatta, így a brüsszeli döntést a kormány csalódásként élte meg.
2017-ben a Zaev vezette szociáldemokraták legfontosabb kampányígérete az ország euroatlanti integrációjának felgyorsítása volt.
Zoran Zaev az ország lakosaihoz intézett televíziós beszédében úgy fogalmazott: előrehozott választásokat javasol, hogy állampolgárok eldönthessék, milyen irányban haladjon a továbbiakban az ország. Az észak-macedón kormányfő hatalmas történelmi hibának nevezte az uniós döntést, amely szerint - főként Franciaország ellenkezése miatt - ismét elhalasztották a csatlakozási tárgyalások megkezdését Albániával és Észak-Macedóniával.
"Az EU nem tartotta be az ígéretét. (.) Minden kötelezettségnek eleget tettünk, eredményeket mutattunk fel, reformokat hajtottunk végre, rendeztük a vitás kérdéseket a szomszédainkkal" - fogalmazott. "Csalódott és dühös vagyok, és tudom, hogy a népem is így érez" - hangoztatta Zoran Zaev.
Kiemelte, hogy vasárnap találkozik az államfővel és a többi politikai párt vezetőjével, hogy a következő lépésekről tárgyaljanak. E találkozón hivatalosan javasolni fogja a választások kiírását.
Reményének adott hangot, hogy a választások kiírása esetén az állampolgárok helyesen fognak dönteni, és az ország nem tér le az uniós útról.
A NATO-csatlakozási tárgyalások azonban nem rekedtek meg, a 29 NATO-tagország közül 20 már ratifikálta a csatlakozásról szóló dokumentumot, így a jövő évben Észak-Macedónia már teljes jogú NATO-taggá válhat.
MTI