Az Egyesült Királyság történelmi sikereire emlékeztette a skótokat David Cameron a csütörtöki népszavazás előtti utolsó beszédében. A konzervatív brit kormányfő is Skócia függetlensége ellen kampányol. „Ez annak az országnak a végét jelentené, amely elindította a felvilágosodást, amely eltörölte a rabszolgaságot, amely az ipari forradalom motorja volt, amely legyőzte a fasizmust. Egy olyan ország végét, amelyet a világon sokan tisztelnek és csodálnak. Annak az országnak a végét, amit hazának hívunk” – fogalmazott a brit miniszterelnök.
London szélesebb hatáskörök ígéretével próbálja maradásra bírni a skótokat, akiknek miniszterelnöke függetlenségpárti. Ő is azzal érvel, érvel, hogy az északi-tengeri olajtartaléknak köszönhetően a független Skócia gazdaságilag erősebb, társadalmilag pedig igazságosabb állam lehet. „Ilyen lehetőség az életben csak egyszer adódik, és egyre világosabb, hogy a skót emberek saját kezükbe akarják venni országuk sorsát” – fogalmazott Alex Salmond.
A skót függetlenség nem brit belügy: az elszakadás lendületet adhat a katalán függetlenségi törekvéseknek Spanyolországban. Az Egyesült Királyság katonai erejét Skócia kiválása nem gyengítené a NATO főtitkára szerint. „Nem akarok beleavatkozni a népszavazásról szóló vitába, de nem hiszem, hogy az eredmény hatással lesz a brit NATO-szerepvállalásokra” – közölte Anders Fogh Rasmussen.
II. Erzsébet királynő eddig tartotta magát ahhoz a szokáshoz, hogy az udvar semleges marad belpolitikai kérdésekben. De vasárnap ő is elejtett egy megjegyzést. A 88 éves uralkodó skóciai nyári rezidenciáján mondta azt séta közben, hogy reméli, a skótok „nagyon gondosan mérlegelik a jövőt” a referendumon. A királyi családból már Harry herceg is utalt arra, hogy az udvar Skócia maradását pártolja.