A brit kilépés után egységesen kezelné a brit kormány az Európai Unióból és az Európai Unión kívülről érkező bevándorlókat – erről a BBC közszolgálati rádió beszámolója szerint a mai kabinetülésen született döntés. A szándéknyilatkozat szerint a brexit után a letelepedési és munkavállalási szándékkal érkező külföldieknél az állampolgárság helyett a szakképzettség lesz a meghatározó. Ez alapján az uniós országokból érkező bevándorlók Nagy-Britanniában nem részesülnének kedvezményes engedélyezési eljárásban a brit kilépés után.
Már csak fél év van hátra Nagy-Britannia EU-ból való távozásáig, de az továbbra sem világos, hogy a britek pontosan milyen feltételekkel lépnek ki.
„Szerintem az időhúzás nem tesz jót a gazdaságnak, aminek tisztán kell látnia a jövőre vonatkozó terveket. 8-10, vagy 6-8 hétnyi nagyon kemény munka vár ránk, ezalatt meg kell hoznunk a politikai döntéseket. A fontos kérdés, hogy valójában mit akar Nagy-Britannia, és ez nem igazán világos” – hívta fel a figyelmet legutóbb Angela Merkel német kancellár.
Az úgynevezett Chequers-terv valószínűleg kikerül a lehetséges forgatókönyvek közül: a Theresa May brit kormányfő által bemutatott tervezetet nyíltan elutasították az uniós vezetők a múlt heti salzburgi informális csúcson.
A terv ugyanis azt tartalmazta, hogy Nagy-Britannia a kilépés után is változatlan feltételekkel kereskedhetne az unióval, miközben a világ többi országával külön egyezményeket köthetne. A brit kormány azonban egyelőre kitart a Chequers-terv mellett, a brexit-ügyi miniszter szerint.
„A miniszterelnök egyértelművé tette, hogy megőrizzük a hidegvérünket, és nyomás alatt tartjuk az EU-t, nyilvánvalóvá téve, hogy az EU nem állt elő hiteles alternatívákkal” – mondta el Dominic Raab, Nagy Britannia brexit-ügyi minisztere.
Theresa May tervét ugyanakkor a kormányzó Konzervatív Párton belül is sokan támadják; az ellenzéki Munkáspárt pedig már új brexit-népszavazást akar, aminek része lehet az a kérdés is, hogy maradjon-e mégis a szigetország az Európai Unióban.
„Ha túl akarunk lendülni a holtponton, az opciók között ott kell lennie annak, hogy egy új szavazásért kampányolunk, és nem zárhatjuk ki a maradást, mint opciót” – mondta Keir Starmer, a munkáspárt brexit-ügyi szóvivője.
London ráadásul hamarosan újabb frontot nyithat az unióval szemben, hiszen a brit kormány azt tervezi, egyformán kezeli majd a kilépés után az EU-ból és az unión kívülről érkező bevándorlókat. A letelepedési és munkavállalási szándékkal érkező külföldiek esetében így jövő március végétől már nem a származási országot néznék, hanem azt, hogy az illető milyen szakképzettséggel rendelkezik, az uniós állampolgárok pedig nem részesülnének olyan kedvezményes engedélyezési elbánásban, mint jelenleg.