A PSD és RMDSZ 208 törvényhozója által aláírt bizalmatlansági indítványt csütörtökön iktatták a parlamentben.
A Ludovic Orban vezette kabinet szerdán a parlamenti vitát kiiktató kormányzati felelősségvállalást jelentett be a helyhatósági választási törvény módosítására. Az ily módon előterjesztett törvényjavaslat hatályba lépését csak a kormány megbuktatásával akadályozhatja meg a parlament. Ha három napon belül senki sem terjeszt be bizalmatlansági indítványt, vagy a kabinet túléli a bizalmi szavazást, a felelősségvállalással előterjesztett törvénytervezet elfogadottnak minősül.
A november óta kormányon lévő Nemzeti Liberális Párt (PNL) azt hangoztatja, hogy a polgármesterek legitimitásának növelése érdekében akarja módosítani a választójogot, a politikai elemzők szerint azonban valójában a PSD meggyengítésének szándéka vezérli őket.
A bizalmatlansági indítvány szerzői azt kifogásolják, hogy a kormánypárt önös érdekei miatt, a korábbi alkotmánybírósági határozatokat és az európai ajánlásokat megsértve, alig néhány hónappal a júniusban esedékes helyhatósági voksolás előtt próbálja módosítani a választási törvényt.
Cseke Attila szenátusi frakcióvezető a francia közszolgálati rádiónak nyilatkozva csütörtökön elmondta: az RMDSZ nem kötött partnerséget vagy szövetséget a szociáldemokratákkal, nem lépett koalícióra velük a PNL ellen, hanem saját régóta hangoztatott álláspontjához hűen, elvi okokból akarja megakadályozni a választási törvény módosítását a voksolás előtt.
Az RMDSZ azzal a feltétellel vállalta a PNL-kormány parlamenti támogatását, hogy a kormány nem módosítja a parlament megkerülésével - sürgősségi rendelettel vagy felelősségvállalással - a választási törvényt. A miniszterelnök egyébként egy televíziós interjúban maga is elismerte, hogy a kétfordulós polgármester-választás ügyében megsértette az RMDSZ-szel aláírt megállapodását.
Az RMDSZ becslése szerint a romániai magyarság polgármestereinek 20 százalékát elveszítené, ha bevezetnék a kétfordulós választást. Egy második forduló ugyanis lehetővé teszi, hogy a román pártok összefogjanak az első körben élre került magyar jelöltekkel szemben.
A PNL/Orban-kormány - a román demokrácia privatizálása című bizalmatlansági indítványt hétfőn olvassák fel a kétkamarás román parlament együttes ülésén, a kormány sorsáról pedig leghamarabb jövő csütörtökön szavazhat a bukaresti parlament.
MTI