Előre szólt, és meg is tette: miután a Kongresszustól nem kapta meg a mexikói határfal építésére kért 5,7 milliárd dollárt, Donald Trump rendkívüli állapotot hirdetett az Egyesült Államokban, hogy a hadseregre szánt szövetségi források egy részét felhasználva megvalósíthassa a tervét.
„Aláírom a rendkívüli állapotról szóló rendeletet. Ezt már sokan megtették korábban. 1977 óta más elnökök is aláírtak ilyen rendeleteket. Ez hatalmat adott nekik. És ritkán volt ez probléma. És sokszor jóval kevésbé fontos dolgok miatt írták ezt alá. Most egy invázió zajlik a hazánk ellen, drogokkal, embercsempészekkel, mindenféle bűnözőkkel és bűnbandákkal” – mondta az elnök.
Az amerikai határvédelmi hivatal adatai szerint egyébként Trump első hivatali évében, 2017-ben érkezett a legkevesebb migráns az Egyesült Államokba 1971 óta, és a bevándorlók száma 2018-ban sem nőtt jelentősen.
A rendkívüli állapot a kért 5,7 helyett akár 8 milliárd dollárt is biztosíthat Trumpnak a határfalra, ami a becslések szerint összesen 23 milliárd dollárba kerülhet, ha a Mexikóval közös határ mint a 3200 kilométerén megépül.
A Demokrata Párt vezetői szerint a rendkívüli állapot pénzszerzési célú kihirdetése a hatalommal való súlyos visszaélés, és jelezték: bíróságon támadják majd meg az elnök lépését.
Tőlük függetlenül is megindult az első per a Trump által kihirdetett rendkívüli állapot ellen, a Public Citizen nevű nonprofit szervezet fordult a bírósághoz az ügyben.
„Aláírtam a rendeletet, rendkívüli állapot lesz, aztán pedig beperelnek minket. Valószínűleg ellenünk ítélnek majd, aztán megint, és végül a Legfelsőbb Bíróságon kötünk ki, ahol remélhetőleg nyerni fogunk, csakúgy, mint a beutazási tilalom esetében” – tette hozzá az elnök.
De nemcsak a demokraták ellenzik Trump lépését: a republikánusok egy része attól tart, hogy ez a döntés később visszaüthet.
„Ahogy a Kongresszus számos vezető republikánus tagja is rámutatott, ez a precedens legközelebb egy demokrata párti elnöknél is működhet, ha ő mondjuk fel akar lépni a fegyvertörvények, a globális felmelegedés vagy az egészségügyi ellátás ügyében. Szerintem Trump elnök ezzel súlyos precedenst teremthet” – fejtette ki Williams C. Banks, jogászprofesszor.
Az amerikai alkotmány alapvetően úgy rendelkezik, hogy nem az elnök, hanem a Kongresszus dönt az ország pénzügyeiről – ezt a hagyományos hatalommegosztási megállapodást rúghatja fel most Donald Trump.