A bíró azt kifogásolta, hogy Mohamed Murszi nem hajlandó rabruhát viselni. A volt elnök pere hétfőn kezdődött volna, július 3-i megbuktatása óta ismeretlen helyen tartja fogva a hadsereg. Az ország első demokratikusan megválasztott államfőjét és 14 társát emberölés és erőszakra való felbujtás vádjával állítják bíróság elé, büntetésük akár halál is lehet.
Fokozott biztonsági ellenőrzések mellett kezdődik a megbuktatott egyiptomi elnök pere Kairóban. Mohamed Murszit helikopterrel hozták a rendőr-akadémia épületébe, ahol a tárgyalást tartják majd. Az iszlamista államfőt és tizennégy társát két tüntető haláláért tartják felelősnek, az aktivisták 2012 decemberében, egy, a Murszi által benyújtott alkotmányterv ellen szervezett demonstráción vesztették életüket.
Murszit idén júliusban a hadsereg buktatta meg, később az őt támogató Muzulmán Testvériség több vezetőjét is letartóztatták. Murszi hívei azóta számos tüntetésen követelték a volt elnök szabadon engedését és hivatalba való visszahelyezését. A demonstrálók a rendőrséggel is összecsaptak, az összetűzések több ezer ember életét követelték. Az iszlamista szervezet és az elnök támogatói most is szimpátiatüntetésekre készülnek.
Az egyiptomiak másik része azonban a hadsereg vezetőjét élteti, és az iszlamistákban látja a veszélyt. „Asz-Szíszi népünk hőse. Ő a második Nasszer elnök. A Muzulmán Testvériség egy terrorszervezet, Asz-Szíszi pedig megvédett minket a támadásaiktól. Mi mind szeretjük Asz-Szíszit, azért imádkozunk, hogy ő legyen az elnök” – mondta egy szimpatizáns.
Sokan vannak azonban azok is, akik a történtek nyomán kiábrándultak a politikából. „Egyiptomban az élet egy nagy káosz. A mindennapos dolgok ára a magasban van. Igazából teljesen mindegy, hogy ki lesz az elnök, ha nem olyan, mint Nasszer vagy Szadat” – mondta egy taxisofőr.
A volt egyiptomi elnököt és társait erőszakra való felbujtással és emberöléssel vádolják. Murszi már korábban bejelentette, hogy nem működik együtt az igazságszolgáltatással, mert annak törvényességét nem fogadja el.