Földmunkagépek és izraeli harckocsik lépték át az éjszaka folyamán a Gázai övezet határát. A különleges egység rajtaütést hajtott végre a palesztin övezetet uraló Hamász iszlamista szervezet ellen. Ez már a jelentések szerint a nagyszabású szárazföldi művelet előkészítése volt. A jelentés szerint a razzia során számos terroristát megöltek, és jelentős katonai infrastruktúrát számoltak fel. A csapatokat visszavonták.
Benjamin Netanjahu nem sokkal korábban bejelentette, Izrael szárazföldi műveletre készül.
A pokol tüzét szabadítjuk a Hamászra. Már több ezer terroristát megöltünk és ez csak a kezdet. Ezzel párhuzamosan felkészülünk a szárazföldi invázióra. Nem részletezem mikor, hogyan és mennyien– fogalmazott az izraeli kormányfő.
Ismételten felszólította a palesztin térség civil lakosait, hogy vonuljanak a Gázai övezet déli részébe.
A Hamász nem terrorszervezet, hanem a hazájuk védelméért küzdő felszabadítók csoportja
– jelentette ki a török elnök parlamenti beszédében. Recep Tayyip Erdogan arról is beszélt, hogy a zsidó állam visszaélt Ankara jóindulatával, és bejelentette, hogy lemondja tervezett izraeli látogatását. Mindezt a Gázai övezet elleni izraeli támadásokkal magyarázta.
Izrael Gáza elleni támadásai a végrehajtók és a támogatók tekintetében is olyan helyzetek, amelyek gyilkosságnak tekinthetőek és mentális betegségeket jeleznek
– mondta a török államfő, aki hozzátette azt is, a nyugati országok hallgatása soha nem tapasztalt mértékű humanitárius válságot idézett elő a Gázai övezetben.
Erdogan telefonton beszélt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel is. A Kreml a megbeszélések után úgy tájékoztatott, hogy Moszkva és Ankara álláspontja megegyezik a független Palesztin állam létrehozásáról.
Joe Biden is megszólalt a konfliktusról. Az amerikai elnök megismételte, hogy Izraelnek joga és kötelessége polgárainak védelme, ugyanakkor hozzátette, hogy a Hamász és a palesztin emberek közé nem lehet egyenlőségjelet tenni, a fegyvereseik a civilek mögé bújnak.
Az amerikai elnök a kétállami megoldás kapcsán azt mondta, nincs visszaút a háború előtti status quo-hoz.
Ez azt is jelenti, hogy ha ennek a válságnak vége, kell egy jövőkép. És véleményünk szerint ennek a kétállami megoldásnak kell lennie. Ez minden fél – izraeliek, palesztinok, regionális partnerek, globális vezetők erőfeszítését jelenti
– emelte ki Joe Biden.
A kétállami megoldással, vagyis a szuverén Izrael és mellette a szuverén Palesztina tervéről a Times of Israel internetes kiadása megjegyzi: Izrael fokozatosan eltávolodott a kétállami megoldástól. Jelenleg olyan kormány vezeti, amely szerint Ciszjordánia Izraelhez tartozik, és számos tag támogatja a terület nagy részének annektálását.