A megszorítások ellen tüntettek a francia szakszervezetek május elsején. A válság kezdete óta az országban befagyasztották a közalkalmazotti béreket, nőttek az adók és szigorodott a behajtás. A gazdaság stagnál, a munkanélküliség 7,5-ről 11 százalékra nőtt. „Csalódott vagyok, hogy egy politikus se csinál semmit, ugyanúgy csak a lakosságot, az embereket használják ki” – mondja egy tüntető.
A következő európai parlamenti választás előtt egy évvel a politikusok is érzik, hogy a megszorításokat nem lehet eladni a szavazóknak. A párizsi tüntetéssel egy időben Francois Hollande elnök az új olasz kormányfőt fogadta. Arról beszéltek, hogy megszorítások helyett gazdaságélénkítés kell. „Kormányunk célja, hogy a termelés és a kereskedelem élénkítését, a munkahelyek teremtését segítsük elő. Tartjuk magunkat az Európai Unióval kötött költségvetési megállapodásokhoz, de ezek mellett a gazdaság növekedésére kell koncentrálnunk” – mondta Encrico Letta olasz kormányfő.
Az uniós vezetők elsősorban az Európai Központi Banktól és a tagországok jegybankjaitól várják, hogy kedvező hitelekkel segítsék a gazdaság felpörgetését. A német kormány viszont már kifejezte, nem fogadják el, hogy a gazdaságélénkítés akármelyik uniós országban a költségvetési szigor enyhítését jelentse.