Az Egyesült Államok nem akarja tovább fegyverekkel támogatni Szaúd-Arábiát a jemeni konfliktusban – az erről szóló döntést készítette elő a washingtoni Szenátus szerdán. A határozattervet demokrata párti szenátorok nyújtották be, de a Szaúd-Arábia körül kialakult diplomáciai feszültség miatt több republikánus politikus is támogatta.
„A jemeni amerikai intervenció felhatalmazás nélküli, alkotmányellenes és erkölcstelen, mi pedig nem halogathatjuk tovább azt, hogy befejezzük a közreműködésünket és Szaúd-Arábia támogatását. Ha mégis folytatjuk, csak magunkat okolhatjuk azért, hogy az országunk elveszíti hitelét a világpolitikában, és ami még fontosabb, saját lelkiismeretünket terheli majd az ezután elvesztett életek vesztesége” – mondta a szavazás előtt Mike Lee, Utah republikánus szenátora.
Az Egyesült Államok eddig főleg fegyverekkel járult hozzá a szaúdi vezetésű koalíció akcióihoz. A nemzetközi összefogás a jemeni húszi fegyveres lázadók ellen alakult. A folyamatos légicsapások, valamint a kikötők lezárása miatt azonban humanitárius válsághelyzet alakult ki, és már több világszervezet is a tűzszünetre szólított fel, ellenkező esetben a kialakult élelmiszer- és gyógyszerhiány miatt humanitárius katasztrófa fenyeget. A 2015 óta tartó polgárháborúban eddig csaknem 10 ezer ember vesztette életét.
A támogatás leállítását pont a humanitárius okok miatt kezdeményezték, a Hasogdzsi-gyilkosság pedig csak felgyorsította a folyamatot. Az amerikai külügyminiszter arra figyelmeztette a döntéshozókat, hogy nem lenne szerencsés elfordulni Szaúd-Arábiától, már csak Jemen érdekében sem.
„A Szenátusban egy olyan határozatról készülnek szavazni, aminek nagyon rossz az időzítése. Fordulópontnál vagyunk az amerikai megbízott decemberi látogatása előtt, amikor a felek végre összeülnének, és remélhetőleg tűzszünetet érnek el Jemenben, amiért hónapok óta küzdünk és ami most tényleg egy kritikus pont. Úgyhogy a kormány, a védelmi tárca és az én véleményem is az, hogy egy ilyen határozat elfogadása aláaknázná ezt a folyamatot, és felbátorítaná a lázadókat, és az irániakat, az egész törékeny megegyezést” – mondta Mike Pompeo.
A jemeni polgárháborút sokan valójában Szaúd-Arábia és Irán áttételes háborújának tartják, amiben az Öböl-menti királyság az elűzött volt jemeni politikai vezetést, míg Irán a húszi lázadókat támogatja.