A többszereplős gazdasági világrend fontosságát emelte ki a német kancellár a davosi Világgazdasági Fórumon elmondott beszédében. A kancellár az európai országok összetartását szorgalmazta, szerinte ezzel válhat az EU globális gazdasági vezető hatalommá. Angela Merkel ezzel burkolt kritikát küldött az egypólusú gazdaságpolitikát hirdető amerikai elnöknek, akinek az amerikai gazdaságot előtérbe helyező lépései jelentősen átrendezték a nemzetközi kereskedelmi viszonyokat. Merkel emellett felhívta a figyelmet a populizmus széthúzó hatásaira is, amik szintén az unió erőt jelentő egységét gyengítenék.
„Minden tagállamban látni lehet, hogy küzdeni kell a populizmus kihívásaival, vannak nacionalista erők, amik ellen fel kell lépjünk. Ez talán világosabbá teszi a harcot, de a kormányommal együtt minden erőnkkel azért küzdünk, hogy a multilaterális világrend nem ér véget az Európai Uniónál, hanem egy olyan erővé válik, ami választ talál az új kihívásokra. De ahhoz, hogy ez megtörténjen, a jelenlegi rendszert nem lehet olyan alapokon vezetni, ahol már senki nem hisz az új lehetőségekben” – jelentette ki Angela Merkel.
A globális kereskedelembe vetett bizalom visszanyerését tűzte ki célul a japán miniszterelnök is. Abe Shinzo szerint a nemzetközi kereskedelem erősítésének egyik legfontosabb feltétele a digitális adatok védelme.
„Figyelembe kell vennünk azt az új valóságot, hogy az adatok irányítanak mindent, ezért a szabad és biztonságos adatáramlásnak kell a gazdaságunk egyik legfontosabb kérdésének lennie” – mondta Abe.
Davos másik nagy témája a brexit és annak hatásai voltak. A volt brit pénzügyminiszter szerint egyenesen orosz rulettel érne fel, ha Nagy-Britannia megállapodás nélkül lépne ki az Európai Unióból. George Osborne úgy véli, a legnagyobb esélye annak van, hogy a szigetország elhalasztja a kilépés, március 29-i dátumát. A helyzettel kapcsolatban London lépésére vár az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyi biztosa is.
„A legvalószínűbb, és komolyan mondom, a megállapodás nélküli brexit kockázata megnőtt az elmúlt hetekben. Ez pedig el kell kerülnünk. Azután ez ismét csak a britektől függ, hogy megmondják, merre akarnak menni. Az EU ott lesz, az EU vár, és készen áll. De először is tisztán kell látnunk a britek szándékát és ezt Londonnak tisztáznia kell” – mondta Pierre Moscovici, az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyi biztosa.
Pierre Moscovici egy másik javaslata is vitát válthat ki az unióban. Több tagállam máris ellenzi azt a tervet, amely szerint az Európai Bizottságnak nagyobb szava lenne az uniós adópolitikában. A testület ugyanis egyhangú döntés helyett minősített többségi döntéshozatalra szeretne áttérni a közös adópolitika egyes területein a tagállamok kormányait tömörítő tanácsban.
Pierre Moscovici várhatóan erről is eszmét cserél majd Davosban Soros Györggyel, akivel egy közös panelbeszélgetésen vesz részt Európa gazdaságáról. A magyar származású milliárdos rendszeresen találkozik uniós vezetőkkel, legutóbb tavaly november végén járt Brüsszelben.