Nem akart vége lenni a véres szíriai háborúnak, mégis, 2018 elhozta a megnyugvás reményét: az Iszlám Állam katonailag összeomlott. A terrorizmus exportja azonban zajlik, és a fenyegető valóság velünk él.
A migrációs helyzet kezelésében Európa felébredt tetszhalott állapotából, de az uniós többszintű válsággal küzd, és erre csak a tavaszi európai parlamenti választások hoznak majd megoldást. Az Egyesült Királyság azonban már nem lesz a közösség tagja, így egy meggyengült Európának kell majd szembenéznie az erősödő orosz, kínai biztonsági, gazdasági kihívásokkal. Úgy, hogy közben a régi megbízható szövetséges, Amerika is már inkább riválisként lép fel vele szemben a nemzetközi porondon.
2018-ban jelentősen átrendeződtek a nemzetközi politikai viszonyrendszerek, az új zavarból új rend is kialakulhat – a konfrontációk fő oka, hogy minden állam előnyösebb pozícióba akar kerülni.
A Globál adásában Feledy Botond külpolitikai elemzővel és Ugrósdy Mártonnal, a Külügyi és Külgazdasági Intézet igazgatójával elemeztük az elmúlt egy év főbb nemzetközi történéseit.
Tekintse meg a teljes adást: