Felhasználófiók felfüggesztve – egy kép nélküli profil fogadja a Twitter-oldalon mindazokat, akik az amerikai elnök szavaira lennének kíváncsiak. Donald Trump hivatali ideje kezdete óta előszeretettel használta a közösségi oldalak felületeit arra, hogy tájékoztassa az állampolgárokat, vagy akár más nemzetek polgárait az Egyesült Államok gazdasági, politikai ügyeiről. Ezt azonban most határozatlan ideig nem teheti meg.
A Twitter döntését azzal indokolta, hogy szerinte fennáll a veszélye, hogy Trump további erőszakot szít. A feltételezés szerint az államfő üzenetei hatására rohamozták meg a tüntetők múlt héten a washingtoni Capitolium épületét. A még hivatalban lévő elnököt a Facebookról és az Instagramról is letiltották a napokban hasonló okokból. Közlésük szerint ez a megválasztott elnök, Joe Biden január 20-i beiktatásáig biztosan így marad.
A döntés azonban számos vezető politikus szerint aggályos. Francia kormánytagok és ellenzéki politikusok is elítélték a felhasználófiókok felfüggesztését.
A francia gazdasági miniszter megdöbbentőnek tartotta a lépést, Bruno Le Maire úgy fogalmazott: a digitális oligarcha fenyegetést jelent az országokra és a demokráciára.
Problémásnak nevezte a döntést a német kancellár is. Angela Merkel szóvivője hangsúlyozta, hogy az internetes közösségi oldalak működtetőinek hatalmas a felelősségük, hogy a gyűlölet, a hazugságok és az erőszakra való felbujtás ne mérgezze meg a politikai kommunikációt, ugyanakkor a szólásszabadságot nem korlátozhatják.
A német kancellár véleményét teljes mértékben osztja a magyar igazságügyi miniszter is. Varga Judit a Facebook-oldalán úgy fogalmazott: a magáncenzúra új szintet lépett és eddig példátlan módon sújtott le. A tárcavezető rámutat: mindez rávilágít, mennyire kiszolgáltatottak vagyunk a liberális közösségi média globális kontrolljának.
Hír TV