Ujjongva üdvözölték az ellenzéki tüntetők John McCain amerikai szenátort, Barack Obama egykori republikánus vetélytársát Kijevben. A Függetlenség terén százezrek gyűltek össze az európai integráció folytatását követelve.
McCain gyújtó hangú beszédet mondott, az amerikai politikus szavai a kelet-európai rendszerváltozás idejét idézték. „Ukránok, elérkezett a ti időtök! Ez a történet rólatok szól, senki másról, arról, milyen jövőt szeretnétek az országotoknak, arról, milyen jövőt érdemeltek! Ez a jövő Európában van, ez egy békés jövő! A szabad világ veletek van! Amerika veletek van! Én is veletek vagyok!” – mondta John McCain.
Szintén az Európai Unió mellett – nem kimondva pedig – Moszkva ellen foglalt állást Chris Murphy demokrata szenátor is. „Azért jöttünk ide, hogy elmondjuk, az amerikai emberek és az Egyesült Államok kongresszusa is veletek van!” – mondta Chris Murphy. A színpadon ellenzéki vezetők is megjelentek, a tömeg a szervezők biztatására angolul köszönte meg az amerikai politikusoknak a látogatást.
Washington és Brüsszel összehangoltan gyakorol egyre nagyobb nyomást az ukrán kormányra. Stefan Füle szomszédságpolitikáért felelős uniós biztos a McCain-látogatásra időzítve jelentette be az interneten, hogy nemcsak a kijevi vezetés, hanem az Unió is felfüggesztette a társulási és szabadkereskedelmi egyezményről szóló tárgyalásokat Ukrajnával. A cseh politikus megkérdőjelezte az ukrán kormány elkötelezettségét az európai integrációban.
Az ukrán kormány ellendemonstrációt szervezett Kijevben, amelyen néhány ezren gyűltek össze. A kabinet támogatói helyeslik, hogy Kijev egyelőre nem írta alá az egyezményt az Európai Unióval. „Szerintem is jobb, ha Európa része leszünk, de harmóniában kell élnünk Oroszországgal, mint ahogy ezt például Németország is teszi. Oroszország is Európa része, az oroszok jól élnek, és sok minden köti össze őket a németekkel, a gázvezeték, az autóipar és más szektorok. Ez az út jobb, mint például a grúzoké” – mondta az kabinet egyik támogatója.
Ukrajnának választania kell az EU és az Oroszország vezette posztszovjet vámunió között. Ha előbbi mellett dönt, várhatóan brüsszeli recept szerint kell kezelnie a gazdasági válságot, ha utóbbit, akkor az árat Moszkva határozza meg. Viktor Janukovics ukrán elnök a napokban Oroszországba utazik, hogy gazdasági megállapodásokat kössön Vlagyimir Putyinékkal.