Indonézia északnyugati sarkában a tengerparti településeken 2004. december 26-án, az Indiai-óceán mélyéből egy Richter-skála szerinti 9,1-es erősségű földrengés hatalmas, 20-30 méteres hullámokat indított el. A pusztító szökőár tizenhárom országban több mint kétszázezer ember halálát okozta – ez volt az emberiség történelmének egyik legsúlyosabb katasztrófája.
A cunami által leginkább sújtott Indonéziában is megemlékeztek a természeti csapás áldozatairól. A rendezvényen fellépő gyermekek a hazájuknak nyújtott segítséget köszönték meg a világnak, amelyért a szigetország alelnöke is hálát adott a nemzetközi közösségnek. „Nagykövetek, ismét köszönetet mondunk a tíz évvel ezelőtti segítségetekért. A támogatásotok, a részvételetek nélkül nem léphetünk előre” – mondta Jusuf Kalla. Indonéziában több, mint harmincöt ország vett részt a mentési és helyreállítási munkálatokban.
Thaiföldön muszlim, keresztény és buddhista szertartást is rendeztek az évfordulón. Az egyik kis tengerparti településen emlékfalat állítottak a tragédia áldozatainak neveivel. Ebben az országban több mint ötezren vesztek oda a szökőárban, köztük számos európai turista.
Szerényen, de méltósággal
Az indonéziai Acehben (Acseh) tartózkodik Lukács Csaba a Baptista Szeretetszolgálat küldöttségével, akikkel részt vett a tragédia 10. évfordulóján szervezett megemlékezéseken.
Mint a Hír Televíziónak a helyszínről telefonon keresztül beszámolt róla, szerényen, de méltósággal emlékeznek a tíz évvel ezelőtti szökőár áldozataira az indonéziai Banda Acehben. A nagymecset imámja beszédében úgy fogalmazott: „A szökőár megtanított nekünk egy értékes leckét, éspedig azt, hogy le kell zárnunk a harminc éve zajló konfliktusainkat.”
A cunami után valóban megszűnt a polgárháború a térségben, és a régió tíz év alatt óriásit fejlődött. Igaz, nagy ára volt ennek: az áradat a város lakosságának több mint a felét elpusztította. Ma pontosan a tragédia bekövetkeztének idején, reggel 6 óra 58 perckor kezdődött a megemlékezés. A Blang Padang Park évek óta a köszönet helye – 53, csónakorra emlékeztető kis emlékművel köszönik meg a szökőár utáni segítséget nyújtó országoknak a szolidaritást; mindegyiknek a maga anyanyelvén.
Magyarul a következő feliratot találjuk: „Köszönjük Neked és Békét!”. Sok ezer házat, tucatnyi új hidat kellett építeni az Aceh folyón, és rengeteg középület épült újjá az utóbbi években. Az egyik, a Meuraxa kórház például magyar segítséggel. A 26 ágyas gyerekosztályát a Magyar Vöröskereszt félmilliárd forintjából húzták föl.