Harangszóval tiltakoznak Varsóban a szejm székháza előtt az abortusztörvények liberalizálása ellen.
A lengyel kormánykoalíciót vezető párt által benyújtott tervezet szerint a terhesség 12. hetéig az anya dönthetne az abortuszról.
A kormánykoalícióhoz tartozó Baloldal szintén lehetővé tenné ezt, annyi különbséggel, hogy orvosilag meghatározott esetekben a terhesség minden szakaszában engedélyeznék a beavatkozást.
A Lengyelország 2050 és a Lengyel Parasztpárt viszont az 1993-ban elfogadott, abortuszkompromisszumnak is nevezett törvényt állítaná vissza. A témában pedig népszavazást kezdeményeznek.
Az 93-as törvény három esetben engedélyezte a terhességmegszakítást: ha a terhesség nemi erőszak következménye, ha az anya élete veszélyben van, vagy ha a magzat visszafordíthatatlan károsodást szenvedett.
A lengyel alkotmánybíróság 2020-as döntött úgy, hogy az abortusz csak az első két esetben megengedett.
A szejm a négy kormánypárti tervezet további vitára bocsátásáról szavaz. Vasárnap pedig Varsóban több életvédő szervezet - a lengyel püspöki konferencia tiszteletbeli védnökségével - újabb tüntetést szervez Nemzeti Életmenet elnevezéssel.
Azért vagyunk itt, mert példátlan az a négy javaslat, amelyek radikálisan veszélyeztetik a meg nem született lengyelek életét. Olyan tervezetekről van szó, amelyek nagyon erősen és egyértelműen megváltoztatják a jelenlegi abortusztörvényt. Olyan tervezetekről, amelyek ellentmondanak az alkotmánynak és az emberi jogoknak.
- nyilatkozta az élet és családközpont egyesület tagja.
Közben az Európai Parlament megszavazta, hogy az abortusz alapvető jog. Továbbá az európai uniós tagállamoknak teljes mértékben büntethetetlenné kell tenniük a művi terhességmegszakítást, az abortuszt ellenző csoportok uniós finanszírozását pedig meg kell szüntetni.
Az Európai Parlamenti képviselők szerint az EU Alapjogi Chartájának 3. cikkét is módosítani kellene, mégpedig úgy, hogy mindenkinek joga legyen a testi autonómiához, valamint ahhoz, hogy szabadon, tájékozottan, teljeskörűen és egyetemesen hozzáférjen a szexuális és reproduktív egészséghez és jogokhoz.
Az Európai Unió elsődleges jogának a részévé válna, viszont ehhez minden tagállamnak az egyetértésre szükség lenne. Úgy, hogy én úgy gondolom, hogy erre nem kerül sor. Hiszen, különösen Közép-Európában még nem olyan rossz a helyzet, mint például ahogy említettem a francia társadalom esetén. Alapvetően az abortusz kérdése nem egy többségi kérdés, hanem az alapvető igazság kérdése, hogy kiről is van szó, és egy életről van szó.
- nyilatkozta az Axioma központ kutatási vezetője.
Az Európai Parlament szerint az abortusz módszereinek és eljárásainak az orvosok és az orvostanhallgatók tananyagának kötelező részét kellene képezniük.