Ausztrál harci gépek gyakorlatoznak az Egyesült Arab Emírségekben. A repülők mostantól bombázhatják az Iszlám Állam dzsihadistáit Irakban, miután az ausztrál miniszterelnök engedélyezte bevetésüket. Emellett Ausztrália kétszáz fős különleges szárazföldi alakulatot is a térségbe küld, hogy tanácsokkal segítse az iraki hadsereget. Az ausztrál katonai egységek az Egyesült Államok által vezetett koalícióhoz csatlakoznak majd, amely az iraki és kurd egységeknek nyújt katonai támogatást.
– Az amerikaiaknak már most is elég jelentős különleges szárazföldi alakulatai vannak a térségben, és úgy tudom, hogy a brit és kanadai különleges egységek is bent vannak már Irakban. Mi sokkal kisebb erőkkel, de hasonló módon működünk majd, mint az amerikai speciális alakulatok – közölte Tony Abbott.
Bekapcsolódhat a hadműveletekbe Törökország is: a török parlament felhatalmazta a kormányt, hogy katonai alakulatokat küldjön Irakba, valamint Szíriába. A cél a terrorszervezeteknek nyilvánított csoportok, így az Iszlám Állam legyőzése.
– Nyilvánvaló kockázat és fenyegetés a nemzetünk biztonságára nézve, hogy iszlamista fegyveresek vannak jelen a térségben, például 37 kilométerre a török–szíriai határ azon részétől, ahol Shah szulejmán sírja van. Ez a sír elválaszthatatlan része a területünknek, és a legfontosabb kötelességünk megvédeni – közölte a török védelmi miniszter. A másik ok a beavatkozásra, hogy Ankara így kívánja megakadályozni a menekülthullám fokozódását: csak az elmúlt két hétben 160 ezer kurd szíriai menekült érkezett az országba.
A kurdok a szélsőséges iszlamisták elől menekülnek. Az ENSZ csütörtökön közölte, hogy az Iszlám Állam harcosai háborús és emberiesség elleni bűnöket követtek el Irakban. „Ez tényleg egy döbbenetes riport, amely kilenc hét szörnyű emberi jogsértéseit sorolja fel, többségük az Iszlám Államhoz kötődik. A bűntettek között szerepel megerőszakolás, gyilkosság, tömeges kivégzés, emberrablás, gyerekek besorozása és harcra kényszerítése, mecsetek, templomok és más vallási épületek lerombolása. Ezek az iszonyú tettek több ezer embert érintettek” – közölte Rupert Colville, az ENSZ emberi jogi szervezetének a szóvivője.
Az ENSZ szerint a dzsihadisták a nyáron egyetlen akcióban 1500 iraki katonát végeztek ki egy észak-iraki tartományban. Igaz, a jelentés megjegyzi azt is, hogy az iraki kormányerők és a hozzájuk hű milíciák is számos esetben sértettek nemzetközi jogot.