A lengyel államfő - aki hétfőn visszatért amerikai látogatásáról, melynek során Donald Trump elnökkel is tartott megbeszélést - a legfontosabb lengyel politikai vezetőkből álló tanácsadó testület, a nemzetbiztonsági tanács ülését (RBN) nyitotta meg beszédével.
Megerősítette: az RBN-t az ukrajnai háború kitörésének 3. évfordulója, valamint a háború befejezését célzó békefolyamat kapcsán hívta össze. Aláhúzta: a béke "igazságos és tartós" kell, hogy legyen, csak így lehet megelőzni egy újabb, még nagyobb konfliktust. "Olyan béke kell, hogy Oroszország a jövőben már ne támadjon meg senkit" - fogalmazott.
Közölte: ezt az álláspontot a Donald Trumppal, valamint az amerikai kormány tagjaival folytatott megbeszéléseken is képviselte. Az amerikai fél pedig egyértelműen jelezte, hogy "rendkívül fontos szövetségesének" tartja Varsót, és Lengyelország fontos helynek számít "az amerikai stratégiai érdekek, a biztonsági övezetek építésének térképén" - számolt be Duda.
"Nincs semmilyen terv az Egyesült Államok lengyelországi katonai jelenlétének csökkentésére", Lengyelország a védelmi kiadásai miatt is hiteles partnernek számít - húzta alá a lengyel elnök. Megerősítette: az ország több támaszpontján több mint tízezer amerikai katona állomásozik állandó vagy állandó rotációs jelleggel.
Hangsúlyozta egyúttal: Európának nagyobb felelősséget kell vállalnia saját biztonságáért. Utalt korábbi javaslatára, hogy a NATO-tagállamok legalább a GDP 3 százalékára emeljék védelmi kiadásaikat.
Az RBN ülésén szintén részt vevő Donald Tusk lengyel kormányfő hétfőn az X-en azt írta: Ukrajna megtámadásának évfordulóján "a szabad nemzetek az embertelen háború hősei és áldozatai előtt tisztelegnek", a háború Ukrajna, Lengyelország, Európa védelmében folyik. "Senki se próbálja kétségbe vonni ezen háború értelmét!" - fogalmazott Tusk.
Az amerikai látogatáson tartózkodó Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter vasárnap a CNN televízióban úgy ítélte meg: a béketárgyalások kapcsán az amerikai kormányzat "még mindig próbálja kitapogatni a terepet", konzultálva a szövetségesekkel. A Csehszlovákiára 1938-ban rákényszerített müncheni megállapodással ellentétben Ukrajna nem biztos, hogy elfogadja a rárótt feltételeket, mert képes önállóan harcolni - vélekedett Sikorski.
Úgy látta: európai támogatással Kijev az év végéig önállóan is harcolni tud. Európa eltökélt Ukrajna támogatásában, "bármi is történjen", az orosz gazdaság pedig rosszabb állapotban van, mint amilyennek látszik - fűzte hozzá a lengyel külügyminiszter.
Forrás: MTI
Fotó: snl.no