Az Amnesty International mellett egy másik jogvédő szervezet, a Human Rights Watch is azzal vádolta meg a török kormányt, hogy katonai erővel telepíti vissza a szír menekülteket a kurd miliciáktól visszafoglalt területekre. Ankara valótlannak minősítette a vádakat és rámutattak, együttműködnek az ENSZ-szel és a civil szervezetekkel a szíriai menekültek biztonságos és önkéntes hazatérésének elősegítésében.
Törökország hozzávetőleg 3,6 millió szíriai menekültet fogadott be a szomszédos Szíriából a polgárháború 2011-es kezdete óta. Recep Tayyip Erdogan török elnök egymillió szíriai visszatelepítését tervezi az észak-szíriai határvidéken kialakított 30 kilométeres pufferzónába.
A török hadsereg részben ezért kezdett hadműveletbe a szíriai kurd milíciák ellen, amelyeket terroristának tart. Az elnök azonban az Egyesült Államokkal és Oroszországgal folytatott tárgyalásait követően a hét elején felfüggesztette a hadműveletet, a kurd erők pedig megkezdték a visszavonulást az érintett területekről.
Deutsch Tamás szerint több százezer szíriai migráns indulhat meg Európa felé, ha az unió nem tud megegyezni Törökországgal. A Fidesz európai parlamenti képviselője a Magyarország élőben című műsorunkban úgy vélte, Magyarország érdeke, hogy Ankara mihamarabb visszatelepítse a menekülteket Szíriába.
„Ebben az országban élő 10 millió tisztességes, biztonságra vágyó ember elemi érdeke, hogy ez a probléma Törökországban úgy oldódjon meg, hogy ha Törökország már nem tudja teljesíteni azt az önkéntes vállalását, hogy milliós nagyságrendben Szíriából odaérkezett migránst ellát, akkor ezeknek a migránsoknak, menekülteknek a Szíriába való visszaköltöztetése teremtődjön meg.”
- mondta Deutsch Tamás, a Fidesz európai parlamenti képviselője.
A fideszes európai parlamenti képviselő azt is hozzátette, nem hasznos dolog a NATO második legerősebb hadseregével rendelkező Törökországot azzal magunkra haragítani, hogy az Európai Uniótól folyamatos leckéztetésben részesítik.
Hír TV