Vízbefojtás, táplálás végbélen keresztül. Ilyen módszereket is alkalmaztak az Amerikai Központi Hírszerző Ügynökség munkatársai. A terrorizmussal gyanúsított személyeket Kuba szigetén és a világ más országaiban lévő börtönökben tartották fogva. A kínzásokról készült szenátusi bizottsági jelentés kivonata a múlt héten jelent meg.
„Ez a jelentés komoly hibákat tartalmaz. Nem beszéltek azokkal, akik ismerték, vagy benne voltak a programban.” Ezt már George W. Bush alelnöke mondta, aki megvédte az eljárást. Dick Cheney azt hangoztatta, a programra azért volt szükség, hogy elfogják az általa fattyaknak nevezett, 2001-es terrortámadás kitervelőit. „Az volt a célunk, hogy elkapjuk azokat, akik a szeptember 11-i merényletet végrehajtották, és hogy elkerüljünk egy újabb támadást az Egyesült Államok ellen. Fel voltam készülve, és megkaptam az elnök, illetve az Igazságügyi Minisztérium jóváhagyását, hogy folytassuk a programot és működött. Tizenhárom évig működött. Elkerültünk egy újabb, tömeges áldozatokkal járó támadást az Egyesült Államok ellen. Elkaptuk Bin Ladent és az al-Kaida több vezetőjét, akik 9/11-ért felelősek. Újból megtenném egy perc alatt” – monda Dick Cheney.
A republikánus politikus nem kért bocsánatot sem az ártatlanul fogva tartottaktól, sem a könyörtelen módszerek miatt, amelyek halálos áldozatot is követeltek. Inkább amiatt sajnálkozott, hogy kiengedték az Iszlám Állam terrorszervezet vezetőjét, Abu Bakr al-Baghdadit, akit 2004-ig egy bagdadi amerikai börtönben tartottak fogva.
Közben a britek azt derítenék ki, hogy országuknak lehetett-e szerepe a kínvallatásokban. Az alsóház hírszerzési és nemzetbiztonsági bizottságának elnöke azt vizsgálná ki, mi az, ami a brit vezetés nyomására kimaradt a szenátusi jelentésből. „Arra fogjuk kérni őket, hogy ne az egész szerkesztett anyagot láthassuk, mert ahhoz az Egyesült Királyságnak nincs köze. De lehetnek benne utalások Nagy-Britannia lehetséges szerepéről. Ha ezt kiszerkesztették a jelentésből, igen, ezt látni szeretnénk. Országunkban csak nemzetbiztonsági szempontból lehet kiszerkeszteni valamit. És ha a miniszterelnök megpróbálna kivetetni potenciálisan kínos részleteket a bizottságunk jelentéséből, azt elutasítanánk, és hatalmas és nyilvános felhajtást csinálnánk az ügyből” – mondta Sir Malcolm Rifkind brit képviselő, a hírszerzési és nemzetbiztonsági bizottság elnöke.
A brit kormányfő hivatala már a jelentés kivonatának bemutatása után elismerte, módosításokat kért a dokumentumban. Sajtójelentések szerint a világszerte felháborodást kiváltó összefoglalóból London lobbizásának köszönhetően kimaradtak azok a részek, amelyek a brit hírszerzés és elhárítás szerepét taglalták.
A The Sunday Times konzervatív lap úgy tudja, a Scotland Yard tanúként már kihallgatta Jack Straw-t, az előző munkáspárti brit kormány volt külügyminiszterét egy líbiai, terrorizmussal gyanúsított személy kínvallatásával kapcsolatban.