Svédország hosszú évtizedeken át a skandináv jóléti modell mintaállama volt. Mára már azonban a vidéki svéd élet sem egyszerű. Kopparberg egy közép-svédországi kisváros, ahol egykor virágzott az ipar, a bányászat és az üzleti élet.
„A 70-80-as években fantasztikus volt itt felnőni. Ma azonban kezd elhagyatottá válni. Ledózerolták az állomást, egyre több ház áll üresen. Akik tehették vagy tudtak állást szerezni, elköltöztek innen” – mesélte egy helyi üzletember.
A településen az állam a legnagyobb munkaadó, a vállalkozások közül két nagy maradt életben a piacon: egy sörgyár és egy papírgyár. A munkanélküliség itt 13 százalékos, duplája az országos adatnak.
„A népesség egyre fogy, ez a legnagyobb baj. És nagyon magas a bevándorlók száma. Itt nagyon magas, és ez feszültségeket okoz. A szociális ellátórendszer nem bírja ezt, elszállásolás, egészségügyi ellátás, iskoláztatás – nehéz helyzetben van az önkormányzat” – mondta egy helyi férfi.
„A svédeknek össze kell fogniuk” – így hangzik Svéd Demokraták választási szlogenje. A radikális párt a növekvő társadalmi elégedetlenséget lovagolja meg: a szociális feszültséget és a bevándorlással kapcsolatos indulatokat. A liberálisok választási üzenete: „A szélsőségek ellen”, vagy a szociáldemokraták szlogenje „Svédország mindenkié, nemcsak a gazdagoké” azonban a változó közegben kevésnek tűnik a közvélemény-kutatások alapján. A bevándorlás-ellenes harmadik erő beérte a kormányzó szocdemeket és a fő kihívó jobbközép Moderaterna pártot.
„Svédország a szabadság és a demokrácia tiszteletéről ismert, minden emberrel egyenlőként bánnak, mindenki úgy élhet ahogy akar, szabadon elmondhatja véleményét” – mondta egy svéd nyelvtanár.
Az iraki származású fiatalember véleményét sok bevándorló osztja, a szabadság és a szociális háló sok külföldi számára vonzó. Svédország 2015-ben 163 ezer menedékkérőt fogadott be, szíriai és afgán menekülteket, és ez nem csak túlterhelte a bejáratott szociális ellátórendszert, de feszültséget is okozott, mivel a migránsok fél áron jutnak hozzá a szolgáltatásokhoz, mint a helyi, adófizető svédek.