A TikTok Donald Trump bejelentése nyomán közölte, hogy visszaállítja szolgáltatását és köszönetét fejezte ki a leendő elnöknek, amiért "megadta a szükséges tisztánlátást és biztosítékokat a szolgáltatóknak, hogy nem kell bírságokra számítaniuk, amikor több mint 170 millió amerikainak teszik lehetővé a TikTok elérését, több mint 7 millió kisvállalkozásnak pedig a virágzást".
Felhasználók nem sokkal korábban jelezték, hogy a TikTok honlapja ugyan elérhető, de a jóval népszerűbb alkalmazás még nem.
"Arra kérem a vállalatokat, ne hagyják sötétben a TikTokot! Hétfőn elnöki rendeletet fogok kiadni, meghosszabbítva az időt a törvényben szabott tilalmak hatályba lépéséig, egyezségre jutva a nemzetbiztonságunk védelme érdekében. A rendelet egyben megerősíti, hogy egyetlen olyan cég sem lesz felelősségre vonható, amely segített elejét venni annak, hogy a TikTok elsötétüljön a rendeletem előtt" - írta a republikánus politikus a nap folyamán a Truth Socialon.
Az amerikaiak megérdemlik, hogy láthassák a beiktatást hétfőn - mondta, hozzátéve, ahogy más eseményeket és beszélgetéseket is. "Szeretném, ha az Egyesült Államoknak 50 százalékos tulajdonrésze lenne a közös vállalkozásban. Ezzel megmenthetjük a TikTokot, jó kezekben és működésben tartva. Amerikai jóváhagyás nélkül nincs TikTok. Jóváhagyásunkkal értéke több száz, talán ezermilliárd dollár is lehet" - mondta Donald Trump.
Betiltásának vasárnapi hatályba lépése előtt a TikTok rövidvideós alkalmazás szombaton késő este megszüntette működését az Egyesült Államokban, elérhetetlenné vált a 170 millió amerikai felhasználója számára és eltűnt az Apple és a Google alkalmazástelepítő szolgáltatásaiból is.
Szombaton késő este a felhasználók egy figyelmeztető üzenetet kaptak, amely szerint a TikTok szolgáltatásai "ideiglenesen nem elérhetőek". "Azon dolgozunk, hogy szolgáltatásunkat a lehető leghamarabb helyreállítsuk az Egyesült Államokban" - folytatódott az üzenet.
A közösségi alkalmazás amerikai cégének értékesítéséről egy tavaly tavasszal kétpárti támogatással elfogadott törvény rendelkezik. A jogszabály 270 napot adott a kínai tulajdonosnak, a ByteDance-nek arra, hogy amerikai befektetőknek adja el az alkalmazást az Egyesült Államokban működtető érdekeltségét.
A határidő lejárta után a törvény értelmében a TikTokot el kell távolítani az amerikai Apple és Google alkalmazásboltokból, és fel kell adni a hozzáférést a működéshez szükséges technikai infrastruktúrához is. A törvény magas, felhasználónként 5000 dolláros büntetést ír elő azokra az amerikai szolgáltatókra, amelyek a határidő lejárta után továbbra is kínálják a TikTokot.
Joe Biden leköszönő amerikai elnök kormánya bejelentette, hogy a következő adminisztrációra bízza a törvény végrehajtását.
Az Egyesült Államokban arra figyelmeztetnek, hogy a kínai kormány hozzáférhet az amerikaiak TikTok-adataihoz, és a platformot a közvélemény befolyásolására használhatja.
Fotó: Shutterstock