A két héttel ezelőtti bajorországi voksolás után Hessenben is az országos politikáról és kormánypártokról mondtak ítéletet a szavazók. Szinte ugyanaz történt, mint két hete: a két nagy párt, a konzervatívok és kényszerszövetségesük, a szociáldemokraták itt is 10-10 százalékot vesztett támogatásából.
Az eredménynek tartományi és szövetségi szinten is üzenete van. A tartományi törvényhozásban a CDU megnyugodhat, mert még így is a legerősebb párt maradt, és a Zöldekkel kormányozhatnak tovább.
„Ez a vegyes érzések éjszakája. Nagy veszteségeket szenvedtünk, de azt is megtanultuk, hogy érdemes küzdeni. Mi maradtunk a legerősebbek, és a CDU nélkül nem lehet helyi kormányzatot létrehozni” – mondta Volker Bouffier, a CDU hesseni vezetője.
A hesseni voksolás nagy győztese a Zöldek. 19,5 százalékra nőtt a támogatottságuk, ami azt jelenti, hogy beérték a szociáldemokratákat.
„Kedves barátaim, ez egy fantasztikus nap. Hessen soha nem volt ennyire zöld, mint ma. Kormányon tudtuk majdnem megkétszerezni a támogatottságunkat” – mondta Tarek Al Wazir, a Zöldek hesseni vezetője.
A baloldali szavazók Hessenben is megbüntették saját pártjukat, amiért szövetségi szinten belement újra a jobboldali pártokkal a nagykoalícióba, és elvesztette baloldali arculatát.
„Ez egy nehéz nap a szociáldemokraták számára. Ez nem az az eredmény, amire számítottunk. Nagy vereség, nincs mentség erre. 1946 óta a legrosszabb eredményünk itt” – mondta Thorsten Schaffer-Gumbel, az SPD hesseni vezetője.
A baloldali szavazók az SPD-től a Zöldekhez, a merkeli migránspolitika miatt kiábrándult jobboldali szavazók pedig a szélsőséges bevándorlásellenes Alternatíva Németországnak párthoz álltak át. Az AfD itt is 12 százalékos párt lett, a negyedik erő.
„Ott vagyunk a német parlamentben, és az Európai Parlamentben is. 16 tartományban vagyunk bent a helyi törvényhozásokban, átalakítjuk a német politikát” – mondta Jörg Meuthen, az Afd hesseni vezetője.
A két szavazás súlyos figyelmeztetés a választóktól Angela Merkelnek. A rossz eredmény miatt könnyen meglehet, hogy a szociáldemokraták inkább a koalíció elhagyását választják majd, ami előrehozott választásokat jelent. A kancellár elleni lázongás pedig saját pártjában is felerősödhet, az év végi kongresszuson akár a leváltása is napirendre kerülhet.