Az uniós vezetők csütörtökön az EU-csúcs keretében támogatták Ursula von der Leyen második ötéves megbízatását az Európai Bizottság elnökeként. A német jobbközép politikusnak most az Európai Parlamentben kell késhegyre menő szavazással szembenéznie. Még saját pártbeli szövetségesei is elismerik, hogy ezt igazán nagy kihívás lesz végigcsinálni.
A 720 képviselőből álló Parlament július közepén (várhatóan július 18-án) ül össze, a képviselőnek valamivel több mint a felét, legalább 361-et kell von der Leyennek meggyőznie arról, hogy titkos szavazáson rá voksoljon. A szocialisták, a liberálisok és a saját, jobbközép frakciója jelenleg valamivel kevesebb mint 400 mandátummal rendelkezik.
Egyes elemzők 10 százalék körüli átállási arányt jósolnak, ami a 361-es küszöb körüli eredményt jelentené.
2019-ben, amikor von der Leyen a válság sújtotta német védelmi miniszterként az EU legbefolyásosabb posztjára került, mindössze kilenc szavazattal jutott át a célvonalon. Az akkor őt támogató pártok közül sokan - például a nacionalista lengyel Jog és Igazságosság párt - most egész biztosan nem fognak rá szavazni.
EU-csúcs után: játék a számokkal
Ahhoz, hogy ezúttal sikeres legyen, szinte lehetetlennel felérő politikai matekot kell végrehajtania. A variációk a következők:
- megmarad a három jelent őt támogató centrista pártnál
- balra fordul és megpróbálja megnyerni a zöldeket
- illetve jobbra fordul és a Giorgia Melonit is magába foglaló radikális jobboldali csoporttól (ECR) remél támogatást.
Az olasz miniszterelnök csütörtök este tartózkodott a szavazásnál, nem voksolt von der Leyenre.
Mindhárom stratégia erős kockázatokkal terhes.
- Ha megtartja a jelenlegi koalíciót (Néppárt-szocialisták-liberálisok), nem valószínű, hogy megszavazzák. A jobbközép Európai Néppárt, a szocialisták és demokraták, valamint a liberális Renew képviselőcsoport együttesen alig 400 mandátummal rendelkezik. Ez kényelmetlenül szűk többség, különösen annak fényében, hogy a koalíció egyes részei - a francia republikánusoktól az ír Fianna Fáilig - már közölték, hogy nem fognak rá szavazni.
- A Zöldek bevonása szintén kockázatos. Öt év után, amikor nagyrészt von der Leyennel szemben álltak, a környezetvédők most felajánlották, hogy beállnak mögé, hiszen ez esélyt adna nekik a jogalkotás befolyásolására - annak ellenére, hogy 2019 óta mandátumokat veszítettek. A Zöldek felkarolása a szocialistáknak és a Renew egy részének tetszene, szinte biztosan elidegenítené von der Leyen saját jobbközép hatalmi bázisának egy részét, különösen a nagyhatalmú német kereszténydemokratákat.
- A legkockázatosabb stratégia azonban Meloni és talán az Európai Konzervatívok és Reformisták körüludvarlása lenne. Az ECR jelenleg a harmadik legnagyobb frakció a Parlamentben, miután megelőzte a Renew-t, a liberálisokat. A szocialisták már előre közölték, hogy nem hajlandók von der Leyent támogatni, ha összeáll Melonival, Olaf Scholz német kancellár szándékosan kerülte Meloni bevonását a hat vezető politikai tárgyaló fél közötti egyeztetésekbe - értesült a Politico című befolyásos, s általában jól értesült brüsszeli lap. Scholz elzárkózása teljesen racionális, pártja csúfos kudarcot szenvedett el a németországi uniós választások során, maradék szavazóinak megtartásához létfontosságú számára, hogy elhatárolódjon a radikálisoktól.
Mi van, ha nem kap többséget?
Von der Leyen közben a törvényhozás szocialista és liberális vezetőivel folytat négyszemközti megbeszéléseket, majd július 2-án a Parlament legfelsőbb politikai szintjén, a frakcióvezetőkkel tárgyal - zárt ajtók mögött.
Ha a titkos szavazáson akár egyetlen szavazattal is alulmarad, az Európai Tanácsnak egy hónap áll rendelkezésére, hogy megvitassa a kérdést és újjelöltet állítson. Ez példátlan esemény lenne és borítékolhatóan politikai válságot idézne elő.
A teljes cikket a VG.hu-n olvashatják.