Parádés fogadtatásban volt része a török államfőnek, az észak-ciprusi Török Köztársaságban, elvégre Törökország az egyetlen állam, amelyik elismeri Ciprus északi részének függetlenségét, amelyet éppen 37 éve kiáltottak ki.
A világ országai a görög lakosságú déli részt tekintik az egyetlen ciprusi államnak, amely ráadásul tagja az Európai Uniónak és az eurózónának.
Ciprus 1974-ben, egy görög katonai puccsot követő török invázió után szakadt két részre. Törökország jelenleg mintegy 35 ezer katonáját állomásoztatja Észak-Cipruson.
A szigetet megosztó zöld vonal közelében is járt a török államfő. Varószia 1974 előtt a mediterrán sziget egyik turistaparadicsomának számított. Azóta egyszerű ember nem léphet be az elhagyott szállodák sorával övezett tengerparti területre. Az egykor népszerű üdülőhely több mint 40 éve a világ egyik legnagyobb szellemvárosa. A lassan széteső épületek többsége görög tulajdon mind a mai napig.
Az Ingatlanügyi Bizottsághoz fordulhatnak a déliek ingatlanjaik helyzetével kapcsolatban, és miután fizettek, a tulajdonosokhoz kerülhetnek a házak, és ez a probléma rendeződik
- mondta a török államfő.
Mellette ott állt Ersin Tatar, a sziget északi, török részének októberben megválasztott elnöke, aki szintén a kétállami megoldás támogatója.
A török államfő ezt a fajta megoldást azzal indokolta, hogy szerinte Cipruson jelenleg is két nép, két demokratikus rend, két állam létezik. A megosztottság véglegesítése érdekében tárgyalásokat javasolt.
Emellett beszélt arról is, hogy Törökország és Észak-Ciprus többé nem fogja eltűrni a diplomáciai játszmákat a vitatott földközi-tengeri gázmezők ügyében.
Az Európai Unió viszont éppen nemrég, november 6-án egy évvel meghosszabbította a Törökország ellen tavaly létrehozott szankciós keretrendszert. A büntetőintézkedéseket azért hozta az unió, mert jogellenesnek tartja a Földközi-tenger keleti térségében végzett török kutató fúrásokat. Ciprus közelében ugyanis nagy valószínűséggel tenger alatti földgáz mezők fekszenek.
A görög ciprióták körében nem találtak megértésre sem a török államfő lépései, sem az, hogy október elején megnyitották a látogatók előtt Varószia egy részét.
Hír TV