Az izraeli tűzszüneti megállapodás híre némi megnyugvással tölti ugyan el a palesztinokat, de nagy kihívások állnak még előttük, amelyek közül kiemelkedik a Gázai övezet újjáépítése. Ehhez masszív nemzetközi segítségre lesz szükségük.
A másfél éve tartó harcok következtében az övezet romokban hever, a lakóházak több mint hetven százaléka megrongálódott vagy teljesen használhatatlanná vált – ez több mint 170 ezer helyreállítandó épületet jelent. Ugyanez a helyzet a kritikus infrastruktúrával: a kórházakkal, iskolákkal és közművekkel is.
Az ENSZ becslése szerint az újjáépítés költsége jócskán meghaladja majd a 80 milliárd dollárt, emellett a több mint 42 millió tonna törmelék eltakarítása is belekerül újabb 1,2 milliárd dollárba, emlékeztetett a jordániai Roya News. (Egy amerikai dollár 399,5 forint.)
A világszervezet arra is felhívta a figyelmet, hogy a romok eltakarítása nem csupán drága, hanem nagyon komplex és időigényes művelet is lesz a fel nem robbant bombák, a veszélyes anyagok – például az építéshez annak idején használt azbeszt – és a betemetett holttestek miatt.
A munka az ENSZ tavaly áprilisi becslése szerint akár 14 évig is tarthat, az új lakóházak felépítése pedig legalább 2040-ig, de akár további évtizedekig is, attól függően, hogy mennyire nehezíti meg Izrael a munkát az építőanyagok bevitelének korlátozásával.
Az infrastruktúrát ért károkról nincs friss becslés, de egy éve a Világbank 18,5 milliárd dollárral számolt. Ez az összeg azóta nyilvánvalóan emelkedett, mert a segélyszervezetek januári beszámolója szerint a háború előtti vízhálózatnak a negyede sem maradt működőképes, az úthálózat 68-92 százaléka megrongálódott, tudósított az ír közszolgálati rádió és televízió, az RTE internetes oldala.
A teljes cikk a Világgazdaság honlapján olvasható.
Fotó: AFP