Két és fél év után hagyja el Giglio partját a Costa Concordia. A hajó 2012 januárban feneklett meg és dőlt oldalára. Azóta elbontották a berendezését, visszaegyenesítették, az elmúlt tíz napban pedig kiemelték, hogy magától ússzon a vízen és el lehessen vontatni.
„Először ellenőriztük a hidraulikus berendezéseket és a támasztó rendszert, ezután eloldjuk a víz alatti rögzítőkötelet. Ezek közül az egyik már el is szakadt egy hétvégi viharban. Utána elfordítjuk a hajót, irányba állítjuk kelet felé, és felhúzzuk a horgonyt. A hajó ezután elbúcsúzik Gigliótól, és 4-5 nap alatt Genovába vontatjuk, ahol aztán elbontják” – mondja Nick Sloane, a mentés vezetője.
A 2012-es balesetben 32 ember halt meg, köztük egy magyar. A kapitány pere azóta is tart, emberöléssel vádolják, de büntetésre számíthat azért is, mert kapitányként elhagyta a hajót. A legénység másik 5 tagja 2-2,5 év börtönt kapott, amiért hátráltatták a mentést, ők jövőre szabadulnak. A túlélőknek több mint 60 millió dollár kártérítést fizettek ki.
„Nekem két és fél éve az egész életem megváltozott. Halottakat láttam. Mások csodával határos módon menekültek meg. Hálásak lehetünk a gondviselésnek, hogy 4200-an túlélték a katasztrófát” – mondja a hajó egyik utasa.
A hajóroncs elszállítása összesen 2 milliárd dollárba kerül az üzemeltető hajótársaságnak.