Megkezdődött a brit kabinet ülése a Downing Street 10-ben. Theresa May kabinetje támogatását kéri az unióval való megállapodás-tervezethez. A brit sajtó ma arról cikkezett, hogy a kormányfő több minisztere is a lemondást fontolgatja, ha a dokumentum túl sok engedményt tartalmaz a brit oldalon. May szerint ez a szövegezés a maximum, amit el tudtak érni a közösséggel való tárgyalásokon, de nagyon közel van ahhoz, amiről az emberek a 2016-os népszavazáson döntöttek.
„A kabinet estig döntést hoz a a Brüsszellel kialkudott megállapodás-tervezetről. A kabinet döntést hoz arról, hogy milyen lépéseket kell tennünk a nemzeti érdek szempontjából. Nagyon közel van az alku ahhoz, amit az emberek a népszavazáson kifejeztek: a határellenőrzés, a törvényhozás és a pénzek újra a brit kormány hatáskörébe kerülnek. Kilépünk a közös halászati és mezőgazdasági politikából is” – nyilatkozta Theresa May.
Theresa May visszautasította azt a követelést, miszerint újból népszavazást kellene tartani az EU-ból való kilépés ügyében. Az ellenzéki Munkáspárt szerint a miniszterelnök egy hamis illúzióval téveszti meg a választókat, a megállapodás pedig rossz helyzetbe hozza az Egyesült Királyságot.
„A kormányfő a saját maga által húzott vörös vonalat lépi át. Hiszen az alku nem fogja garantálni a brit gazdaság fejlődését, a munkahely-teremtést, az egyezmény nélküli helyzetre pedig a kormány nem készült fel” – közölte Jeremy Corbyn, a Munkáspárt vezetője.
A tervezetben végül nem lesz benne az ír és észak-ír területek közötti fizikai vámhatár, viszont így ideiglenesen az uniós rendelkezések is érvényben maradnak a brit termékekre.
Ha a kabinet áldását adja az 500 oldalas szövegtervezetre, akkor Theresa Maynek át kell vinnie azt a brit parlamenten, de ott a keményvonalas, teljes elszakadást pártoló konzervatívok lázadása miatt esetleg nem tudja megszerezni a többséget.