Fennállása óta a Vatikán először mondott számokat arról, hogy hány papot vontak felelősségre gyermekmolesztálás miatt. Az ENSZ kínzások elleni bizottsága előtt a Vatikán ENSZ-nagykövete számolt be. A testület hétfőn kezdte meg a vatikáni illetékesek meghallgatását a katolikus egyház gyermekmolesztálási botrányainak ügyében.
„2004. és 2013 vége között 848 olyan pap volt, akiket elmozdítottunk papságukból, több százan pedig más büntetést kaptak. Összesen 3500 papról van szó” – közölte a Vatikán ENSZ-nagykövete. Silvano Tomasi azt mondta: akik papok maradhattak, olyan területre kerültek, ahol garantáltan nem érintkezhetnek gyerekekkel, másokat pedig vezeklésre és imádságra ítélt az egyház.
Tomasi ugyanakkor továbbra is hangsúlyozta, hogy a Vatikán csak a saját területén elkövetett jogsértésekért felelős. Az áldozatok érdekeit képviselő szervezetek nem tartják elfogadhatónak, hogy a papokat, akikről beigazolódtak a vádak, gyakran csak más egyházmegyébe vagy más országba helyezik. Az elkövetőket ugyanis csak ott lehet bíróság elé állítani, ahol a bűncselekményt elkövették.
„Mindenki tudatában volt annak évtizedeken keresztül, hogy megerőszakolni, molesztálni egy gyermeket, bűncselekmény. Az, hogy Tomasi érsek azt mondja, hogy még kutatniuk kell, még több információra van szükségük, hogy a saját pszichológusukra hagyatkoztak, ezek elfogadhatatlan kifogások. A 60-as, 70-es években, gyerekként még én is tudtam, hogy egy gyereket megerőszakolni bűn. Az, hogy ők azzal érvelnek, hogy nem tudták, nevetséges” – mondta Barbara Blaine, a SNAP alapítvány alapítója.
Az ENSZ-bizottság május végére készíti el a jelentést arról, hogy a Vatikán mennyire igazodik a kínzás elleni nemzetközi egyezményhez, amelyhez 2002-ben csatlakozott. Azt az egyház is elismerte, hogy a gyermekmolesztálás kínzásnak minősül.