Több ezer kommunista tüntetett a múlt hétvégén Moszkvában Vlagyimir Putyin nyugdíjreformja ellen. Az orosz elnök a népesség elöregedése miatt 5 évvel emeli a nyugdíjkorhatárt, a nőknél 55-ről 60, a férfiaknál 60-ról 65 évre.
„Arra valahogy van pénz, hogy fizessék a bürokratákat, de a nyugdíjakra már nincs” – mondta egy moszkvai lakos.
Oroszországban 90 éve először nyúltak hozzá a még Sztálin által megállapított nyugdíjkorhatárhoz. Putyin népszerűsége a bejelentés után azonnal 10 százalékot zuhant, bár még így is 70 százalékos.
A nyugdíjreform mindenkit rosszul érint, de különösen súlyos következményei lehetnek az olyan, Északi-sarkkörön túl fekvő bányászvárosokban, mint Vorkuta.
„Szerintem ez a nyugdíjreform az utolsó csepp a pohárban. Most a nyugdíjakat veszik el tőlünk, de mi lesz a következő? Már csak az életünket tudják elvenni” – mondta egy volt bányász.
Vorkutában eddig 50, illetve 55 év volt a nyugdíjkorhatár – az állam ezzel a kedvezménnyel akarta az élhetetlen térségbe csábítani a munkásokat. A városban 10 hónapos a tél, az állandó hideg és sötétség mellett a kemény munka és a légszennyezettség is megrövidíti a lakosok életét.
A helyiek eddig legalább abban reménykedhettek, hogy nyugdíjasként délebbre, melegebb vidékre költözhetnek. Egy férfi bányász azonban mostantól csak 60 évesen mehet nyugdíjba – miközben a születéskor várható élettartam ebben a régióban mindössze 56 év.
„A férjem is bányász volt, fiatalon meghalt. Itt maradtam három gyerekkel. 1996-ban halt meg. Felneveltem őket, és nem tudtam innen elköltözni. Senki sem tud elköltözni” – mondta egy vorkutai nyugdíjas.
A vorkutaiak egy része az alkoholtól remél vigasztalást a még nehezebbnek ígérkező időszakra. „Most hozzáadtak még öt évet. Hát valahogy majd kibírom, inni fogok, bulizni fogok, és szenvedni fogok” – mondta egy helyi lakos.
Aki tudott, már elmenekült innen: a '80-as években még 200 ezren éltek Vorkutában, mostanra harmadára esett vissza a lakosság lélekszáma.