A líbiai parti őrség 275 illegális bevándorlót – köztük 26 kiskorút – mentett meg a Földközi-tengeren az elmúlt napokban – jelentette be vasárnap Matteo Salvini olasz belügyminiszter, köszönetet mondva az észak-afrikai ország hatóságainak a műveletekért.
A Líbiába visszaszállított bevándorlók Szudánból, Maliból, Nigerből, Ghánából, Kamerunból, Algériából és Bangladesből származnak. Salvini megköszönte a líbiai hatóságoknak, hogy megmentette és hazavezette ezeket az embereket saját belső nehézségei és a főként Európa részéről megnyilvánuló külső bojkott ellenére is.
Olaszország és az Európai Unió kiképzéssel és felszerelésekkel támogatja a líbiai parti őrséget. Ezt emberi jogi szervezetek élesen bírálják arra hivatkozva, hogy a Líbiában működő migránstáborokban az embereket katasztrofális körülmények között tartják fogva.
Az olasz kormány világossá tette: Olaszország nem lehet többé a Földközi-tengeren kimentett migránsok kizárólagos partraszállási helye, és Olaszország nem kívánja tovább egyedül viselni a 2015 nyarán indult Sophia haditengerészeti misszió terheit. Róma már azzal fenyeget, hogy lezárja kikötőit, ha az uniós küldetésben részt vevő hajók továbbra is automatikusan Olaszországba szállítják a kimentett illegális bevándorlókat.
A Sophia misszió elsődleges feladata a Líbiából induló embercsempész-hálózatok megsemmisítése. 2015 óta azonban mintegy 50 ezer hajótöröttet is kimentettek a Földközi-tengerből, akiket kivétel nélkül Olaszországba szállítottak.