Elég volt a megszorításokból – hirdetik az Athén központjában felvonuló tanárok, rendőrök és kórházi alkalmazottak. A kormány több mint 25 ezer állami alkalmazott elbocsátását tervezi, hogy megkapja az IMF-hitel következő, csaknem 7 milliárd eurós részletét. A törvénytervezetről szerdán szavaz a parlament. A voksolás előtt a legnagyobb szakszervezetek egynapos sztrájkkal próbáltak nyomást gyakorolni a képviselőkre.
– A görög parlament képviselőinek el kell dönteniük, hogy a társadalom vagy a trojka oldalán állnak – mondta egy szakszervezeti vezető.
A felmérések szerint a görög közvélemény a tüntetőkkel ért egyet, a többség elfogadhatatlannak tartja, hogy a kormány épp a rekordszintű, 27 százalékos munkanélküliség idején spórol újabb elbocsátásokkal. A felháborodást az sem enyhítette, hogy az érintettek nyolc hónapot kapnak arra, hogy elhelyezkedjenek.
– Ez a kezdeményezés csak még több problémát okoz: bizonytalanságban tartja a dolgozókat, és olyan helyzetet teremt, amely még jobban megnehezíti a közös munkát – tette hozzá az ellenzéki Sziríza párt képviselője.
Szakértők szerint a széles körben elterjedt adóelkerülés jelentősen hozzájárult Görögország nehéz helyzetéhez. Az athéni parlament épp a tüntetésekkel egy időben hagyta jóvá a 2009-től 2011-ig hatalmon lévő szocialista kormány pénzügyminiszterének bíróság elé állítását. A baloldali politikus a gyanú szerint kihúzta rokonai nevét arról a listáról, amelyen több mint kétezer olyan személy szerepel, akiknek titkos svájci bankszámlájuk volt.