Magyarországon Vas megyében, azon belül pedig az Őrségben jutott a legtöbb külföldi zsebszerződéssel magyar földhöz. Az Őrségi Nemzeti Park csaknem másfél milliárd forintot fordíthat az érintett területek visszaszerzésére.
„Ugyanolyan eljárást fogunk lefolytatni, mint ami a Nemzeti Földalapnál zajlik, és azok, akik el fogják nyerni ezeket a földeknek a használati jogát, ők fogják művelni, természetesen a természetvédelmi előírásoknak megfelelő művelést várunk el tőlük” – mondta Markovics Tibor, az Őrségi Nemzeti Park igazgatója.
Ha a tulajdonosok nem fogadják el a nemzeti park árajánlatát, megindul a kisajátítás.
„Tehát magát a zsebszerződést mint nagyon bonyolult jogi problémát nem próbálja meg kibogozni ez a megoldás, hanem kard módjára átvágja, hiszen a tulajdonos számára fölajánlja a vételt a nemzeti park” – fogalmazott V. Németh Zsolt, a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára.
A júliustól hatályos új büntető törvénykönyv már bűncselekménynek minősíti a zsebszerződéseket.
„Arra szeretném felhívni az ilyen jelegű szerződésben érintettek figyelmét, hogy július elseje a moratórium lejártának a határideje – közölte Budai Gyula. – Tehát aki július elsejéig föltárja az ilyen jellegű szerződéseket és a hatóság tudomására hozza, az mentesül azon súlyos következmények alól, amely az egytől öt évig terjedő szabadságvesztésben fogalmazódik meg” – tette hozzá a szakpolitikus.
A törvény bünteti az eladót, a vevőt, a szerződést elkészítő ügyvédet és a megállapodást hitelesítő közjegyzőt is.