A pénzügyminiszter a gazdasági évnyitón beszélt arról, hogy a magyar gazdaság túl van a nehezén, az inflációt sikerült letörni, a reálbérek pedig ismét növekednek. A legfrissebb KSH adatok szerint hét éve nem volt olyan alacsony az élelmiszer-infláció mint 2024 februárjában.
Az egyik legnagyobb hazai élelmiszerlánc kommunikációs igazgatója elmondta, már számítottak hasonló bejelentésre a KSH-tól, hiszen ők is érzékelik az árak mérséklődését.
Fodor Attila, kommunikációs igazgató, CBA: "Egyértelműen érzékelhető az, hogy az elmúlt fél, háromnegyed évben megállt az élelmiszer termékek árdrágulása és csökkenés vette kezdetét. Egyre több termékkör esetében figyelhető meg az, hogy a gyártók-beszállítók a korábbiakhoz képest jelentős árkedvezménnyel adják át a termékeket, mi ezeket az árkedvezményeket azonnal továbbadjuk a vásárlóknak azaz a fogyasztói árakat is mérsékeljük."
A 2022 decemberi csaknem 45 százalékos csúcshoz képest alig 14 hónap alatt kevesebb mint huszadára zuhant az élelmiszerárak emelkedése, köszönhetően a célzott kormányzati intézkedéseknek, a jegybank lépéseinek illetve a Gazdasági Versenyhivatal aktív beavatkozásainak - nyilatkozta híradónknak a GVH kommunikációs vezetője.
Horváth Bálint, kommunikációs vezető, GVH: "Az is kiderül, hogy a 2024 februári éves alapon mért 2,2 százalékos havi élelmiszer áremelkedés közel 7 éve nem volt ilyen alacsony Magyarországon, legutoljára 2017 áprilisában volt ennél kisebb amikor 1,9 százalék volt."
A KSH friss adatai szerint éves összevetésben az élelmiszerek közül a liszt ára 19,6, a tojásé 19,1, a sajté 15,6, a vaj és vajkrémé 15,3, a száraztésztáé 13,4, a tejé 11,2 százalékkal csökkent.