„2013 első féléve még a visszaesés, 2013 második féléve már inkább a növekedés időszaka volt.” Így értékelte az évet a nemzetgazdasági miniszter. Varga Mihály szerint a gazdaság jobban teljesít, ezt bizonyítja az is, hogy 1 százalék körüli a növekedés és stabil az államháztartás helyzete is. „A parlament által elfogadott számunk 1125,2 milliárd forintos hiány nagyság lett volna, ehhez képest egy 200 milliárd forinttal kedvezőbb szám alakult ki” – mondta a politikus.
A tárcavezető szerint ehhez az is kellett, hogy a kormány nem nyúlt hozzá a 400 milliárd forintos országvédelmi alaphoz, a kiadások csökkentése és a bevételek növelése pedig év közben 128 milliárd forinttal javította a mérleget. A hiánycél így biztosan teljesül, sőt a deficit az elszámolások után a tervezett 2,7 százaléknál is kisebb lehet. „Adott esetben, ha az a két tétel úgy alakul, aminek a számai véglegesen még nem alakultak ki – ez a két tétel az önkormányzati alrendszer pénzforgalmi egyenlege, valamint a takarékszövetkezeti integrációs alapnak az elszámolása, amit még most egyeztetünk az unióval – ettől a két tételtől függően fog kialakulni a végleges államháztartás-tani hiányszám, de azt már tudjuk, hogy a 2,7-nél rosszabb nem lehet. Adott esetben szeretném azt is mondani, ha mind a két tétel úgy alakul, ahogy várjuk, akkor a magyar államháztartás hiánya 2013-ban akár 2,3 százalék is lehet” – vélekedett Varga Mihály.
Az Európai Unióban Magyarországon kívül mindössze hét állam tudta, három egymást követő évben három százalék alatt tartani a költségvetési hiányát. A gazdaságot már nemcsak az export húzta, hanem a belső fogyasztás is. A kedvező adatok ellenére a miniszter szerint az egy számjegyű szja-t csak legkorábban 2015-ben lehetne bevezetni, a jövő évi költségvetést több bank tervezett kivonulása pedig nem befolyásolja majd. „Nekünk is vannak arról híreink, hogy ez egy két bank esetén reális mérlegelési kategóriában van, de azt gondolom, hogy a magyar bankok helyzete stabil, a tőkemegfelelési mutatók rendben vannak, ebből a szempontból nagy változásra a költségvetés szempontjából nem kell számítani” – tett hozzá a miniszter.
A kormány 2014-ben magasabb gazdasági növekedéssel, növekvő foglalkoztatottsággal és a rekordalacsony infláció miatt emelkedő fogyasztással számol.
Nőtt a foglalkoztatottak száma. Bővebben »»»