• A járvány miatt adósvédelmi intézkedésként bevezetett hitelmoratórium majdnem 300 ezer lakáshitelt és 1800 milliárdos összeget érintett.
• Bár vannak tervek a hitelmoratórium meghosszabbítására, az érintetteknek érdemes előre felkészülniük majd az esetlegesen módosított határidő lejártára, onnantól ugyanis nagyobb lesz a havi kiadás a moratóriumos időszakhoz képest.
• Az adósoknak érdemes mérlegelniük például a hitelkiváltást, amelynek keretében a korábbinál kedvezőbb konstrukcióra cserélhetik a meglévőt. Különösen azért, mert elképzelhető, hogy a kamatok feljebb kapaszkodnak a következő időszakban.
Több szempontból is új időszakra kell felkészülniük a hitelt törlesztő háztartásoknak. Egyrészt a tavaly márciusban adósvédelmi intézkedésként bevezetett hiteltörlesztési moratórium lejártára kell figyelniük. A jelenlegi szabályozás szerint június végéig élt volna a moratórium, de elképzelhető, hogy hónapokkal meghosszabbodik a határidő valamennyi moratóriumos számára és lehetséges, hogy a nehéz helyzetbe került adósok további haladékot kapnak. Másrészt az inflációs kockázat miatt nem kizárt, hogy a jövőben valamikor a magyar jegybank szigorítani fog a monetáris feltételeken, ez pedig a kamatok emelkedését eredményezheti - derül ki az ingatlan.com csoporthoz tartozó money.hu közleményéből.
Ezermilliárdos nagyságrend
A hitelmoratórium sok lakáshitelest érint, a múlt év végén a hivatalos KSH-adatok szerint a lakáshitelállomány 43 százaléka tartozott a moratórium hatálya alá. Összesen 286 ezer darab lakáshitel-szerződést érintett, amelyek összege akkor meghaladta az 1800 milliárd forintot.
A money.hu közleménye felhívja a figyelmet arra, hogy a hitelmoratóriumba tartozó lakáskölcsönöknél annak lejárta utána meg kell kezdeni a törlesztést, amelynek összege nem lehet magasabb az eredeti, havonta fizetendő összegnél. A moratórium alatt ki nem fizetett törlesztőrészleteket és a szóban forgó időszakra eső kamatot kell megfizetni, emiatt a futamidő meghosszabbodhat. Idén március végén egyébként a jegybanki statisztikák alapján a magyarországi lakáshitelpiacon a lakáshitelek állománya meghaladta a 4000 milliárd forintot, a személyi kölcsönök esetében pedig több mint 1000 milliárdos állományról volt szó.
Lehetőségek, változások
Balogh László, az ingatlan.com-csoport vezető gazdasági szakértője elmondta:
“Az még egyelőre kérdés, hogy a hitelmoratórium kifutása milyen közvetett hatással lesz a lakáspiacra és a lakáshitelezési piacra. A moratóriumos adósoknak érdemes felkészülniük a moratórium utáni időszakra. A havi kiadások ugyanis növekedni fognak, ha újra kell kezdeni a hiteltörlesztést.”
A szakértő szerint érdemes megfontolniuk az érintetteknek, hogy a meglévő hitelüket nem lehet-e esetleg kedvezőbb feltételű konstrukcióra váltani. A lakáshitelkamatok év eleje óta ugyanis emelkedő pályára kerültek, a magyar jegybank esetleges jövőbeni monetáris szigorítása pedig további kamatnövekedést idézhet elő. A változó kamatozású hitellel rendelkező adósok havi terhei nem csak a hiteltörlesztés újraindulása, hanem a kamatok emelkedése miatt is nőhetnek.
Money.hu