A kéményseprőcégek szerint míg nekik komoly kiesést okoz a kormány által előírt díjcsökkentés, addig a családoknak ez csak évi pár száz forint megtakarítást jelent. A szolgáltatóknak ráadásul egy kormányrendelet szerint a következő években új feladatokat is el kell majd látniuk, az ehhez szükséges fejlesztéseket pedig csak a díjakból tudják kigazdálkodni.
Pécsett 1600 forintot fizetnek a kéményseprésért azok, akik gázzal fűtenek. Szilárd tüzelésnél magasabb az éves tarifa – 1860 forint. Az összeget az önkormányzat határozta meg.
„Sajnos a kémény az mindig is egy ilyen mostohagyerek volt az építkezéseknél is, mert mindenre jut pénz, a műanyag nyílászáróktól a carrarai márvány fürdőszobáig mindenre, de egy rendes kéményre általában nem – közölte Sabáli Gábor kéményseprő. – Ezért sajnos a kémények állapota ezáltal is egyre gyorsabban romlik, amiért egyre többször kell nekünk felhívni a kedves ügyfelek figyelmét, hogy jó lenne, ha megcsináltatnák a kéményeket” – tette hozzá.
A kéményseprés díjai is eltérnek területenként, van olyan város, ahol csaknem 3000, de olyan is, ahol 1000 forint alatt van. A tarifát a kormánypártok átlagosan 10 százalékkal csökkentenék a második félévtől.
„A költséggazdálkodását mindenkinek át kell tekinteni, és ahol lehet, ott a szorításokat el kell végezni – fogalmazott a Magyarországi Kéményseprőmesterek Szövetségének elnöke. – Ebben az a kellemetlen, hogy az ez év január egytől hatályba lépett új jogszabályok, törvény, kormányrendelet, belügyminiszteri rendelet új tevékenységeket ír elő 2015. január 1-jétől a közszolgáltatóknak, ami létszámbővítés, műszerparkfejlesztés, szoftverfejlesztés és egyéb olyan dolgokat jelent, ami pénzbe kerül, és ezt kizárólag csak a díjakból tudják finanszírozni a közszolgáltatók” – közölte Leikauf Tibor.
A rezsicsökkentés második lépése a kéményseprésen kívül a víz- és csatornadíjat, a hulladékszállítást és a palackos gázt is érintené.