A Kökény család 13 hektáron, csaknem 30 éve termel szőlőt Ceglédbercelen. A családfő szerint az idei, esős nyár jelentősen rontja a termés minőségét. Az eső miatt sok helyen már a peronoszpóra és a lisztharmat is megtámadta a leveleket és a fürtöket, de a nedvesség a cukrosodást is lassítja. Borászok szerint csak akkor lehet jó az idei évjárat, ha meleg, száraz, napfényes hetek következnek, erre azonban kevés az esély. A Hegyközségek Nemzeti Tanácsának alelnöke ennek ellenére nem számít jelentős károkra.
– A csapadékos időjárás szüret közben nem kedvez a szőlőnek, érési időszakban jobban szereti a szőlész, borász, ha nem esik az eső, hát ezzel együtt kell élni. Egy szerencsénk van, hogy a természet három héttel előbb indult, a korai fajták most már megértek, meg fognak érni, úgy néz ki, bízunk benne, hogy ez nem fog elhúzódni, ami kedvezőtlenül hatna a minőségre – mondta Frittmann János.
Nemcsak az idei szőlő minősége, hanem az abból készült borok nyomonkövethetősége is kiemelt téma volt a mezőgazdasági bizottság illetékes albizottságának rendkívüli ülésén. Szakmaközi szervezetek javaslatára ősszel a parlament elé kerülhet az a törvényjavaslat, amely az egyszerű kategóriájú, asztali borok számára kötelezővé tenné egy úgynevezett tanúsító védjegy használatát. „Ez egy jelentős lépés lenne, hiszen innentől kezdve tételesen nyomonkövethető a termék, mi több egy tanúsító védjegy kiadását ellentételezéshez lehet kötni, azaz ezt konkrét forintosított összegért lehet esetleg kiadni” – közölte Font Sándor, a mezőgazdasági bizottság fideszes elnöke.
Idén nyáron egyszer már szigorodtak a borok forgalmazására vonatkozó szabályok. Egy kormányrendelet ugyanis az import borok forgalomba hozatali eljárásának idejét 15 napról 90-re növelte.