A Facebook több mint egymilliárd dollár nyereséget termelt tavaly, társasági adót mégsem fizetett az internetes közösségi oldalt üzemeltető cég, sőt 430 millió dollár adó-visszatérítést kapott. A társaság a tőzsdei megjelenéssel együtt járó kedvezményeket használta ki – állapította meg az igazságos adózásért küzdő amerikai lobbicsoport. A hasonló esetek elkerülésére a brit, a francia és a német pénzügyminiszter globális adóreformot sürgetett Moszkvában, a világ legnagyobb gazdaságait és az Európai Uniót tömörítő, úgynevezett G20-csoport értekezletén. „Mindannyian azt szeretnénk, hogy a nemzetközi vállalatok, amelyek országainkban működnek, és az itt élőknek adnak munkát, fizessék meg az országainkban kivetett adót. Ezt egy ország egyedül nem tudja megvalósítani” – szögezte le a brit pénzügyminiszter.
Az unió legnagyobb tagállamai nem engednék, hogy a vállalatok a profitot kedvezőbb adózású országba vagy offshore paradicsomba menekítsék. „El kell kerülni az olyan helyzeteket, amelyben bizonyos cégek a nemzetközi és a helyi törvényeket kihasználva sehol nem fizetnek adót, vagy azt a kockázatot, hogy mindenütt adózzanak. Franciaország elkötelezetten harcol az adócsalás, adóelkerülés ellen” – hangsúlyozta Pierre Moscovici francia pénzügyminiszter.
A közelmúltban számos informatikai cég használta ki az adóoptimalizálás lehetőségét. Az Apple az Egyesült Államokon kívül szerzett 36 milliárd dolláros nyeresége után alig 2 százalék adót fizetett. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet, az OECD szerint az adómegkerülés vagy az adóoptimalizálás gátolja a gazdasági növekedést, a kieső állami bevételeket pedig közvetve az átlagemberekkel fizetteti meg.