Kedd délelőtt is lehetett látni iskolakerülő diákokat az egyik győri bevásárlóközpontban. Csak tavaly 131 olyan gyereket kaptak rajta hétköznap a városban, akik lógtak az órákról. „Összességében az iskolába járóknak ez valóban nem egy nagy százaléka, de ha azt vesszük, hogy ezek mögött milyen családi háttér áll, akkor ez egy nagyon-nagyon súlyos probléma” – mondta Somogyi Tivadar, Győr alpolgármestere.
A belügyminiszter úgy szorítaná vissza az iskolakerülést, hogy három hónapra kizárná az érintett álláskereső szülőket a közfoglalkoztatásból, de egy ideig azokat sem lehetne alkalmazni, akik nem tartják tisztán a lakókörnyezetüket. Pintér Sándor javaslatát még tárgyalja a parlament, a belügyminiszter közfoglalkoztatásról szólót előterjesztését viszont már múlt héten elfogadta a kormány. „Soha ennyi pénzt még magyar kormány nem fordított közfoglalkoztatásra. Az ide évben nagyjából 154 milliárd forint áll rendelkezésre” – szögezte le Czomba Sándor foglalkoztatási államtitkár.
300 ezren juthatnak munkához
A pénzből 300 ezer embernek tud maximum egy éven át munkát biztosítani a kormány. Önkormányzati, Start, illetve országos közmunkaprogramra lehet jelentkezni. Azok kerülhetnek be, akik regisztrált munkanélküliek. Nettó fizetésük maximum 64 ezer forint lehet, amelyet a kormánydöntés szerint már nem hetente, hanem havonta kapnak meg az érintettek.
Bővítik azoknak a településeknek a körét is, amelyek kérhetik a teljes állami finanszírozással futó Start munkamintaprogramot. Ezentúl a hátrányos helyzetű kistérségek mellett azok is pályázhatnak, ahol a településeknek legalább a fele hátrányos helyzetűnek minősül. „Az előző kormány idején, két ciklus alatt 240 ezerről 480 ezerre nőtt a munkanélküliek száma. Gyakorlatilag ők gondoskodtak arról, hogy minden családban legalább egy munkanélküli pluszban legyen” – nyilatkozta a foglalkoztatási államtitkár.
A kormány tavaly döntött úgy, hogy segély helyett munkát ad az embereknek. Akkor 270 ezren jutottak átmenetileg álláshoz. A legtöbben Borsodban, Szabolcsban és Nógrádban jelentkeztek közfoglalkoztatásra.