A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) jelentése szerint 0,1 százalékkal mérséklődtek az árak az előző év azonos időszakához képest. Olcsóbbak lettek az élelmiszerek, elsősorban a liszt és a cukor, de érezhetővé vált a rezsicsökkentés újabb üteme is: a földgázért hat és fél százalékkal kevesebbet kellett fizetni. A piacot nem lepte meg az adat, az elemzők a defláció folytatására számítottak.
A Hír Televíziónak Török Bálint, a Budacash elemzője azt mondta: a fogyasztói árszínvonal csökkenése a jegybanki alapkamat további mérséklését is segítheti. „A defláció, – fa a főszámot nézzük – akkor pár hónapig folytatódhat. Utána valószínűleg pozitív tartományba fog menni az árindex, de egy nagyon alacsony szinten fog maradni és utóbbi a lényeg, tehát, hogy a globális környezet is segíti az alacsony inflációt és a kormányzat intézkedései is, bár utóbbiak csak átmeneti hatásúak, mert egy év után kiesnek az indexből. Az biztos, hogy jó ideig a 3 százalékos inflációs cél az nem lesz veszélyben idehaza” – mondta Török Bálint elemző.
Fidesz: kiszámíthatóbb hétköznapok
Tartósan alacsony inflációra számít a Fidesz. Hoppál Péter szerint a legfrissebb inflációs adat azt jelenti, hogy a magyar családok számára kiszámíthatóbbá váltak a hétköznapok. A nagyobbik kormánypárt szóvivője kiemelte: 1968 óta nem volt ilyen alacsony az infláció, mint az elmúlt 2 hónapban.
– Továbbra is tartósan alacsony Magyarországon az infláció, gyakorlatilag azt mondhatjuk, hogy a pénzromlás megállt az elmúlt hónapokban. Ez azt is jelenti, hogy kiszámíthatóbbá váltak a hétköznapok a családok, a nyugdíjasok számára is, és ez a tény kiszámíthatóbbá teszi a gazdasági környezetet a vállalkozások, a vállalkozók számára is – fogalmazott a Fidesz-szóvivő.